Extractive industries and changing means of rural livelihood: Patterns of proletarianization and labour processes in Soma coal basin
Ekstraktif endüstriler ve kırsal yaşamın değişen biçimleri: Soma kömür havzasında işçileşme modelleri ve emek süreçleri
  1. Tez No: 575356
  2. Yazar: COŞKU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tezde Soma Kömür Havzası'ndaki emek süreçleri ve geçim araçlarının dönüşümünün arkasında yatan daha geniş kapsamlı sosyal ilişki ve süreçler bütünü incelenmektedir. 2000'li yıllardan itibaren elektrik üretiminde ithal kaynaklara bağımlılık sorununu çözmek için genel anlamda kömür endüstrisi ve özel olarak Soma'da çıkarılan kömürün Türkiye ekonomisi için artan önemi ve kömür madenciliğinde özel sektör yatırımlarına yönelik artan teşviklerle tarımın neoliberal dönüşümünden dolayı küçük meta üreticilerinin mülksüzleşme ve işçileşme süreçleriyle aynı döneme denk gelmiştir. Bu çalışmada, ekstraktif yatırımlar ve kırsal geçim araçlarının dönüşümü arasındaki ilişki birbiriyle bağlantılı üç kuramsal tartışma ve bunların Soma örneği ile olan ilişkisi esas alınarak incelenmiştir. İlk olarak, Soma kömür ocaklarındaki işgücü arzı ve yerel işgücü piyasasının oluşumu tütün üreticisi ailelerin mülksüzleşme ve işçileşme süreçleri ve Soma'ya olan işçi göçü ele alınarak irdelenmiştir. İkincisi, çalışma toplumsal cinsiyetlendirilmiş bir analize dayandırıldığı için, Havzadaki cinsiyete dayalı işbölümünün tarımsal emeğin feminizasyonu ve kadının yeniden üretim emeğinin yoğunlaştırılması şeklinde üretim ve yeniden üretim emeğinin dönüşümü incelenmiştir. Son olarak, kömür madenlerinde ve yerel düzeyde emek süreçleri ve emek kontrolü rejimleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the wider set of social relations and processes behind the labour processes and transformation of the means of livelihood in Soma coal basin. Rising significance of the coal industry in general and coal extracted in Soma in particular for the Turkish economy from the mid 2000s onwards in order to overcome the problem of huge dependency on imported resources in electricity production and rising incentives to the private sector investments in coal mining accordingly coincided with the dispossession and proletarianization processes of the petty commodity producers in agriculture stemming from the neoliberal transformation of agriculture. In this dissertation, the relationship between extractive investments and the transformation of the rural means of livelihood is analysed with reference to the three interrelated theoretical discussions and their relevance for the case of Soma. First, labour supply in the coal pits of Soma and formation of the local labour market is elaborated with reference to the processes of dispossession and proletarianization of the tobacco producer families and to the labour migration to Soma. Secondly, as the study is built upon a gendered analysis, transformation of the sexual division of labour in the basin in productive and reproductive work in the form of feminisation of agricultural labour and intensification of reproductive labour of women is examined. Finally, labour processes and labour control regimes in the coal pits and at the local level are analysed.