Göksu deltası Caretta caretta populasyonu üreme ekolojisi
Reproducti̇ve ecology of Caretta caretta at Goksu delta
- Tez No: 575373
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma kapsamında türün ülkemizdeki üreme dönemini kapsayacak şekilde Göksu Deltası Kumsalı'nda alan çalışmaları 15 Mayıs ile 15 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu süre içerisinde toplam 462 ergin dişi çıkışı kaydedilmiş olup bu çıkışların 156 (%33.8) tanesi yuva ile sonuçlanmıştır. Dört ana bölümden oluşan ve toplamda 34.7 km kumsal uzunluğuna sahip olan kumsalın tamamında yuva yoğunluğu 4,46 yuva/km olarak hesaplanmıştır. Kaydedilen 156 yuvanın 4 tanesi kısmen 52 tanesi ise tamamen predasyona uğramıştır. Kuluçka süresi 104 yuvada ortalama 51,6 gün olarak hesaplanmıştır. Kontrol açışı yapılan yuvalardaki yumurtalarla birlikte predasyona uğrayan yumurtalar bir araya geldiğinde kumsala bırakılan toplam yumurta sayısı 8817'dir. Her bir yuvaya bırakılan ortalama yumurta sayısı 56,51'dir. Bu yumurtaların %54,45'inden yavru çıkarken, %37,40'ı predasyona uğramıştır. Predasyona uğramış yumurtaların %92'si çakal (Canis aereus) tarafından tahrip edilmiştir. Yumurtadan çıkan yavrularının %93,04'lük kısmı denize ulaşmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of the study, the field work was carried out between 15 May-15 September 2015 on Göksu Delta. A total of 462 adult female emergences were recorded with 156 (33.8%) resulting in nests. The overall nesting density was 4.46 nests/km where the beach consisting of 4 subsections and 34.7 km in lenght. Of the 156 nests recorded 4 were partially and 52 (33%) were completely depredated. A total of 8817 eggs were counted in the nests including the predated eggs. The mean clutch size was 56.51. Of these eggs, 54,45 % produced hatchlings and 37,40% were depredated. Of the depredated eggs 92% were depredated by jackals (Canis aereus). Of the hatchlings 93.03% were able to reach the sea.