Konya ili için rüzgâr hızının modellenmesi
Modelling of wind speed for Konya
- Tez No: 575374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Rüzgâr enerjisinin önemi, son zamanlarda dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de artmaktadır. Türkiye'de birçok merkezde rüzgâr türbinleri kurulmuş ve bunlardan enerji üretimi yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Konya ilinin Doğanhisar, Altınekin ve Güneysınır ilçeleri için rüzgâr verileri üçer saatlik zaman dilimlerine ayrılmıştır. Bu üçer saatlik zaman dilimine ayrılmış olan veriler Exponential-Poisson, APT-Weibull, ALT-Exponential ve Mixed Weibull modelleri gibi bazı istatistiksel dağılımılar ile modellenmiştir. Düşünülen istatistiksel dağılımlar kullanılarak Doğanhisar, Altınekin ve Güneysınır ilçeleri için rüzgâr türbinlerinin potansiyel rüzgâr enerjisi üretimi tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, importance of the wind energy is increasing in the world as well as Turkey. There are many wind turbines in many center of Turkey and wind energy is produced from these turbines. In this thesis, wind data for Doğanhisar, Altınekin and Güneysınır districts of Konya are divided into three hour periods. The three-hour periods data has been modeled by some statistical distributions such as Exponential-Poisson, APT-Weibull, ALT-Exponential and Mixed Weibull models. Finally, we estimate the potential wind energy production of Doğanhisar, Altınekin and Güneysınır which are three districts of Konya for per wind turbine by using considered models.