Konya ili Ereğli ve Karapınar ilçelerinde siyah havuç üretimi yapan tarım işletmelerinin mekanizasyon özelliklerinin ve sorunlarının belirlenmesi
Determination of problems and mechanization properties of agricultural enterprices located in Karapinar and Eregli district of Konya province
- Tez No: 575385
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, Konya Bölgesinde siyah havuç üretimi yapan tarım işletmelerinin mekanizasyon düzeyi belirlenerek bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmıştır. Örnek köyler gayeli olarak seçilmiş ve 37 işletme ziyaret edilmiştir. Araştırma sonucunda tarım işletmesi başına 1124.6 da tarım alanı düştüğü, ortalama parsel sayısının 10.2 adet, toplam parsel sayısının 379 adet ve ortalama parsel büyüklüğünün ise 78.8 da olduğu belirlenmiştir. Toplam ekim alanının %62.69'unda siyah havuç, %15.39'unda sulu alanda buğdayın, %7.09'unda domates ve %6.61'inde ise sulu alanda arpanın ekiminin izlediği belirlenmiştir. Mekanizasyon düzeyi ile ilgili olarak, işletme başına düşen traktör sayısı 2.81 adet, ortalama traktör gücü 68.65 kW, traktör başına düşen alet-makine sayısı 6.52 adet, traktör başına düşen alet-makine ağırlığı 9.45 ton, birim alana düşen ortalama motor gücü 1.72 kW ha-1, 1 000 ha alana düşen traktör sayısı 24.99 adet ve bir traktöre düşen işlenen alan 40.01 ha olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the present study was to generate a database for mechanization levels of black carrot-producing agricultural enterprises in Konya region. Sample villages were selected purposefully, and 37 enterprises were visited to apply face-to-face questionnaires. Present findings revealed that land size per enterprise was 1124.6 da, average number of plots was 10.2, total number of plots was 379 and average plot size was 78.8 da. About 62.69% of total cultivated lands was used for black carrot production and it was respectively followed by irrigated wheat farming (15.39%), tomato cultivation (7.09%) and irrigated barley farming (6.61%). With regard to mechanization level of the present enterprises, number of tractors per enterprise was 2.81, average tractor power was 68.65 kW, number of tools and machines per tractor was 6.52, mass of tool-machine per tractor was 9.45 tons, average engine power per unit area was 1.72 kW ha-1, number of tractors per 1 000 ha land area was 24.99 and cultivated land per tractor was calculated as 40.01 ha.