The effect of standardisation sessions conducted before English language writing exams on inter-rater and intra-rater reliability
İngilizce yazma becerisi sınavları öncesinde yapılan standardizasyon toplantılarının puanlayıcı ve puanlama güvenirliğine etkisi
  1. Tez No: 575386
  2. Yazar: MAHMURE NUR KARADENİZLİ ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Güvenirlik bir ölçme aracının tutarlılığını ifade eder. Ölçme ve değerlendirme alanında iki güvenirlik çeşidinden bahsedilir: (a) puanlayıcı güvenirliği iki ve daha fazla puanlayıcının arasındaki tutarlılığı; (b) puanlama güvenirliği ise bir puanlayıcının aynı sınav kağıdına farklı zamanlarda yaptığı değerlendirmelerin tutarlığını ifade eder. Değerlendirme güvenirliğini etkileyen bir çok faktör vardır. Değerlendirenin ön yargısı, ana dili, eğitimi ve sahip olduğu öğretmenlik ve/veya sınav değerlendirme deneyimi bunlardan bazılarıdır. Literatürde, değerlendirme güvenirliğini sekteye uğratan faktörleri ortadan kaldırmak, ya da olabildiğince azaltmak üzerine çeşitli çalışmalar vardır. Örneğin, rubrik kullanımının veya aynı kağıdın iki veya daha fazla kişi tarafından notlandırılmasının değerlendirme güvenirliğini arttırabileceği kabul edilmektedir. Ancak, ölçme ve değerlendirme alanındaki birçok kişi bu uygulamaların tek başına yeterli olmayacağını savunmakta, dolayısıyla bu uygulamaların standardizasyon toplantıları - diğer bir deyişle puanlayıcı eğitimleri - ile desteklenmesi gerektiğini önermektedir. Bu toplantıların amacı, puanlayıcıların rubrik ve kriterleri net bir şekilde anlamasını ve böylece değerlendirmelerinde olabildiğince ortak bir noktada buluşmalarını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Reliability refers to the consistency of a measure. There are two types of reliability: (a) inter-rater reliability which means consistency between two or more markers; and (b) intra-rater reliability which refers to consistency between the assessments of the same work by the same rater at different times. There are many factors that affect rater reliability. Rater bias, educational background, rater language background and the amount of experience in teaching and/or assessment are some of them. The literature has a number of studies concerning how to eliminate, or reduce, the factors that decrease rater reliability. For instance, it discusses that using a rubric or multiple/double marking protocol could improve rater reliability. However, many in the field believed all these attempts could not yield the desired level of rater reliability per se so they suggested these practices be assisted with standardisation sessions, or in other words rater training sessions. These sessions are believed to reconcile teachers' judgements as much as possible by providing them with clear understanding of the rubric and the criteria that teachers need to take into consideration during their assessment.