Görsel sanatlar eğitimi yoluyla arkeolojik buluntu değerlerinin kavratılması (Göbeklitepe örneği)
Comprehending of archaeological findings through visual arts education (Göbeklitepe sample)
  1. Tez No: 575387
  2. Yazar: OSMAN BATUR İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Resim çocukların hayal dünyalarını bizlere yansıtma yollarından biridir. Çocukların yaptıkları resimler, duygularını, isteklerini, yaşantılarını ve gelişim süreçlerini anlamamızda bizlere birçok bilgi vermektedir. Araştırmanın genel amacı, Görsel sanatlar eğitimi yoluyla arkeolojik buluntu değerlerinin (Göbekli Tepe) öğrencilere plastik değerler açısından kavratılmasıdır. Çalışma genel tarama (survey) modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Ön test – son test formu ile toplanan ön bilgiler sonrasında yapılan uygulama çalışmaları projektif bir yöntem olan resim değerlendirme ölçeği (Görsel Analiz) ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın evreni, Şanlıurfa ilinde yaşayan öğrenciler, örneklemi ise Şanlıurfa'nın Karaköprü Belediyesine bağlı bir ilkokulda okuyan 9-10 yaş grubu toplam 36 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri 21 sorudan oluşan“Ön test – son test”ile çocukların yaptığı“Göbekli Tepe'de Ben”konulu resimlerin değerlendirilmesi ile elde edilmiştir. Ön test – son test ve yaptırılan resimler istatistiki hesaplarla değerlendirilmiş ve tablolandırılmış, ayrıca resimler“Resim Değerlendirme Ölçeği”ile üç alan uzmanı tarafından çizgisel gelişim basamakları bakımından ele alınarak değerlendirilmiştir. Ön test – son test değerlendirilmesi ve resimlerin puanlanması sonucunda, anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Painting is one of the ways of reflecting children's imagination to us. Children's pictures give us a lot of information in understanding their feelings, desires, lives and development processes. The general aim of the study is to teach the students the values of archaeological findings (Göbekli Tepe) in terms of plastic values through visual arts education. The study is a descriptive research based on general survey model. The application studies, after the preliminary information collected with the pre-test - post-test form, were evaluated with a projective method, image evaluation scale (Visual Analysis). The population of the study consists of students living in the province of Sanliurfa and the research sample consists of 36 students aged group 9-10 who study at an elementary school in Karaköprü district of Şanlıurfa. The research data were obtained by evaluating“the pre-test”and“post-test”consisting of 21 questions and the pictures of children on“Me in Göbekli Tepe”. The pretest - post-test and the pictures were evaluated and tabulated with statistical calculations, and the pictures were evaluated with the“Picture Evaluation Scale”by three department experts in terms of linear development stages. As a result of the pre-test - post-test evaluation and the scoring of the pictures, a significant difference was found.