Artırılmış gerçeklik uygulamaları ile işlenen fen bilimleri dersinin 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına karşı tutumlarına etkisi
The effect of a science lecture taught using augmented reality applications on 7th grade students' academic achievement and attitudes toward augmented reality applications
  1. Tez No: 575389
  2. Yazar: GİZEM DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAN FİRİDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, artırılmış gerçeklik (AG) uygulamaları ile işlenen fen bilimleri dersinin 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına karşı tutumlarına etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, deney grubu 32, kontrol grubu 35 olmak üzere toplam 67 öğrenci ile yürütülmüştür. Haftada 4 saat olmak üzere toplam 20 ders saati uygulama yapılmıştır. Araştırmada nicel veri toplama araçlarından başarı testi ve AG uygulamaları tutum ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda AG uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına olumlu yönde etki ettiği görülmüştür. Ayrıca uygulanan AG uygulamaları tutum ölçeği incelendiğinde öğrencilerin AG uygulamalarını kullanmaktan memnun oldukları, kullanırken kaygı duymadıkları ve gelecekte de kullanmak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of science course which is processed with augmented reality (AG) applications on the academic achievement of students of 7th grade and their attitudes towards augmented reality applications is examined. For this purpose, quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used. The study was conducted with a total of 67 students, of which 32 were experimental group and 35 were control group. A total of 20 lessons, 4 hours per week, were applied. In the research, achievement test and attitude scale of AG applications were used. In the research, achievement test and AG applications attitude scale, one of the quantitative data collection tools, were used. As a result of the study, it was seen that AG applications had a positive effect on students' academic achievement. In addition, when the attitude scale of the AG applications was examined, it was stated that the students were happy to use the AG applications, they were not worried while using it and they wanted to use it in the future.