Gecikmeli fark denklemlerin kararlılığı
Stability of delay difference equations
- Tez No: 575402
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BULGAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bulgakov ve Godunov (1988)'de N boyutlu bir karesel matrisin spektrumunun circular dichotomy (spektrumun çembersel ayrılması) parametresini tanıtmışlardır. Bulgakov (1995)'te, Schur problemi için bu parametrenin özel hali olan Schur kararlığının kalitesini gösteren bir sayısal parametre tanıtıldı. Sabit katsayılı fark denklemine bağlı olan kompanyan matrisini kullanarak sabit katsayılı fark denklem sisteminin yazılması bilinmektedir. Ancak kompanyan matrisi simetrik değildir. Simetrik olmayan matrislerin öz değer problemi genel olarak iyi konulmadığından dolayı kompanyan matrislerin öz değerlere dayanan yöntemleri, dezavantajdır. Bu doğrultuda denklemlerden sistemlere geçişte, alternatif yaklaşımlar ele alındı ve farklı geçişlerde Schur kararlılığın kalite parametresinin ne kadar etkilendiği incelendi.
Özet (Çeviri)
Bulgakov and Godunov (1988) in the circular spectrum of an N-dimensional matrix matrix introduced the dichotomy parameter. In Bulgakov (1995), Schur is a numerical parameter that shows the quality of the Schur stability, which is the special case of this parameter for the Was introduced. Difference with constant coefficient using the companian matrix which is connected to the constant coefficient difference equation writing the system of equations is known. However, the companian matrix is not symmetrical. Symmetrical Since eigenvalue problems of non-matrices are generally not well placed, disadvantages are methods based on eigenvalues. In this direction, in the transition from equations to systems, alternative approaches were discussed and how the quality parameter of Schur stability at different transitions was affected.