Conversational agent expressing ocean personality and emotions using laban movement analysis and nonverbal communication cues
Laban hareket analizi ve sözsüz iletişim işaretleri kullanarak ocean kişiliği ve duygu sergileyen konuşabilen aracı
  1. Tez No: 575407
  2. Yazar: SİNAN SONLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Konuşabilen insan karakterler bilgisayar animasyonunda çeşitli mesajları iletme amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Bu karakterlerin görünüşü, hareketi ve sesi kişiliklerinin algılanmasında etkili olmaktadır. Beden dili, yüz ifadesi ve seslendirme gibi insan iletişiminin farklı kanallarını analiz ederek, tutarlı bir kişilik sergileyen animasyon tasarlamak mümkündür. Bu işlem mesajı pekiştirip sanal karakterin gerçekçiliğini artıracaktır. OCEAN kişilik modelini kullanarak, sırasıyla son animasyonu oluşturan, hareket ve ses dönüştürücülerine eşlenen dahili aracı parametreleri tasarlıyoruz. Laban Hareket Analizi ve Sözsüz İletişim İşaretleri, her karede kemik dönme açıları ve yüz şekil anahtar değerlerini üreten işlemler için kullanılır. Kişilik ve konuşulan metin arasındaki ilişkiler ve kişilik ile ses özellikleri arasındaki bağlantılar bütüncül aracı davranışı için ilave edilmiştir. Birden fazla animasyon dönüştürme algoritması ve kişilik tabanlı bir diyalog seçme metodu tanıtıldı. Geliştirilen konuşabilen aracı pasaport kontrolü ve hazır yemek siparişi dahil farklı senaryolarda test edildi. Kullanıcı sesi yazıya dönüştüren bir uygulama programlama arayüzü sayesinde diyalog akışını kontrol eder. Kayıt edilen etkileşimler Amazon Mechanical Turk sistemi kullanılarak değerlendirildi. Aracı kişiliğini hakkında çoklu ifadeler toplum tarafından derecelendirildi. Her deneyde, bir kişilik parametresi uç noktaya ayarlanırken diğerleri nötr kalır ve algı üzerinde bir etki beklenir.
Özet (Çeviri)
Conversational human characters are heavily used in computer animation to convey various messages. Appearance, movement and voice of such characters influence their perceived personality. Analyzing different channels of human communication, including body language, facial expression and vocalics, it is possible to design animation that exhibit consistent personality. This would enhance the message and improve realism of the virtual character. Using OCEAN personality model, we design internal agent parameters that are mapped into movement and sound modifiers, which in turn produce the final animation. Laban Movement Analysis and Nonverbal Communication Cues are used for the operations that output bone rotations and facial shape key values at each frame. Correlations between personality and spoken text, and relations between personality and vocal features are integrated to introduce compherensive agent behavior. Multiple animation modification algorithms and a personality based dialogue selection method is introduced. Resulting conversational agent is tested in different scenarios, including passport check and fastfood order. Using a speech to text API user controls the dialog flow. Recorded interactions are evaluated using Amazon Mechanical Turk. Multiple statements about agent personality are rated by the crowd. In each experiment, one personality parameter is set to an extreme while others remain neutral, expecting an effect on perception.