Nervürlü plakların sonlu elemanlar yöntemiyle stabilitesinin hesabı
  1. Tez No: 57541
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının amacı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak, boyuna veya her iki doğrultuda nervürlü ve nervürsüz plakların kendi düzlemi içindeki yükler altında stabüite çözümleri yapıp incelemektir. Birinci bölümde, elastisitedeki varsayımlara göre düz plaklara ait denklemler çıkartılmıştır. Bu denklemlerle ilgili bir varsıyamı yapılarak nervürlü plakların rijitlik parametreleri elde edilmiştir. İkinci bölümde, Sonlu elemanlar yöntemi anlatılarak nervürlü plaklar için genel eleman rijitlik matrisi elde edilmiştir. Üçüncü bölümde, plakların stabüite durumu kısaca incelendikten sonra, sonlu elemanlar yöntemi ile plakların geometrik yük matrisinin bulunması ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, nervürsüz ve nervürlü plakların Basic programlama dilinde yazılmış bir programla stabüite çözümleri yapılmıştır. Son bölümde sonuçlar ve kaynaklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of study is to suggest stability solutions of the longitudinal and bilateral nbbed and unreeled plates under the loads effecting on their plane and evaluate the suggested solutions. First section gives the equations for plain plates considering the assumptions of the elasticity. The stiffness parameters of the ribbed plates have been obtained by making some assumptions within these equations. Second section gives a general companent stiffness matrix for the ribbed plates as well as an explanation for the finite elements method. Third section summarizes the stability of the plates whereupon proceeding in to the determination of the geometric load matrix using finite elements method. Fourth section gives a stability solution of the ribbed and unreeled plates programmed by Basic programming language. Last section gives the conclusion and sources. VI