Bir galvaniz işletmesi çalışanlarının sağlık durumları ve meslek hastalıkları farkındalıkları
Health situation and occupational disease awareness of employees of at galvanized plant
  1. Tez No: 575410
  2. Yazar: ELİF BANBAL
  3. Danışmanlar: PROF. BURCU TOKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Galvaniz kaplama endüstrisinde solunum sistemi hastalıkları başta olmak üzere cilt ve göz hastalıkları, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, işitme ve koku alma fonksiyon bozuklukları ve bazı kanserler meslek hastalıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada bir galvaniz işletmesinde çalışanların işe bağlı oluşan sağlık sorunlarının ve meslek hastalıkları farkındalıklarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma; galvaniz kaplama bir işletmenin 3 farklı fabrikalarında, 01.12.2018 – 01.05.2019 tarihleri arasında yürütülmüş olan, kesitsel, tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmada örneklemeye gidilmeden tüm evrene ulaşılmıştır. Çalışmada katılımcılara ait sosyo-demografik verilerin toplanması ve katılımcıların iş sağlığı ve güvenliği ve meslek hastalıkları ile ilgili bilgi ve tutumlarının sorgulanması için, araştırmacılar tarafından literatürden yararlanılarak geliştirilen, 37 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Ayrıca çalışanların sağlık durumları ile ilgili bilgi toplamak amacıyla, çalışanların işletmelerde yapılmış olan periyodik muayene kayıtlarından yararlanılmıştır. Çalışmaya 198 kişi katılmıştır ve tamamı erkektir, yaş ortalaması 36,69 ±7,21 (min: 23 – max: 55)' dir. Araştırmaya katılanların % 66,1'i üretimde, % 33,9'u diğer birimlerde çalışmaktadır ve katılımcıların bu işyerinde çalışma süresi ortalaması 4 ± 3,2 (min: 0,4 – max: 12)'yıldır. Araştırmaya katılanların % 93,4'ü çalışırken koruyucu ekipman kullanmanın gerekli olduğu düşünmektedir ve % 80,7'si kişisel koruyucu ekipmanlarını düzenli olarak kullandığını belirtmiştir. Araştırmaya katılanların % 97'si meslek hastalıkları ve iş kazası ile ilgili yılda bir kez eğitim aldığını belirtmiştir. Katılımcıların % 66,2'si meslek hastalıklarına yakalanma riski olduğunu düşünmektedir. Çalışanların tamamına işe giriş muayenesi yaptırılmıştır ve periyodik muayeneleri yapılmaktadır. Araştırmaya katılanların %1,5'u çalışırken sağlık sorunları yaşadığını, % 34.5'i işten eve gittiğinde yaşadığı sağlık sorunları yaşadığını belirtmiştir. Katılımcıların son yapılan periyodik muayene kayıtlarına göre 24 kişide (% 12.1) akciğerler radyografilerinde işle ilgili olabilecek çeşitli patolojiler, 53 kişide (% 26.8) solunum fonksiyon testlerinde bozulma, 95 kişide (% 48) odyometrik testlerde işitme kayıpları, 10 kişide (% 5.1) yüksek açlık kan şekeri tespit edilmiş, çalışanlarda karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bir bozulma ve anemi tespit edilmemiştir Sonuç olarak galvaniz sektöründe başta solunum sistemi olmak üzere pek çok sistemi etkileyen riskler mevcuttur. Bu risklerden korunmak için, düzenli çevre izlemesi, erken tanı için düzenli periyodik muayeneler yapılmalı ve sağlık eğitimleri devam etmelidir.
Özet (Çeviri)
In the galvanized coating industry, mainly respiratory tract diseases, skin and eye diseases, musculoskeletal system diseases, hearing and olfactory function disorders and some cancers appear as occupational diseases. In this study, it is aimed to determine the health problems and occupational diseases awareness of employees in a galvanizing plant. Research; This is a cross-sectional, descriptive study carried out between 01.12.2018 - 01.05.2019 in coating plants of Galvanize Company. In the study, the whole universe was reached without sampling. In the study, a questionnaire consisting of 37 questions developed by the researchers by using the literature was used to collect socio-demographic data of the participants and to question the knowledge and attitudes of the participants about occupational health and safety and occupational diseases. In addition, periodic inspection records of employees from company were used to gather information about the health status of employees. 198 people participated in the study and all of them were male and the mean age was 36,7 ± 7,2 (min: 23 - max: 55). 66.1% of the respondents work in production and 33.9% work in other units average working time of the participants in this workplace is 4 ± 3.2 (min: 0.4 - max: 12) 'years. 93.4% of the respondents think it is necessary to use protective equipment while working and 80.7% stated that the use of personal protective equipment regularly. 97% of the participants stated that they receive training on occupational diseases and occupational accidents once a year. 66.2% of the participants think that there is a risk of occupational diseases. All of the employees hired entrance health examination was built and periodic inspections are carried out. 1.5% of the participants stated that they had health problems while working, 34.5% stated that they had health problems when they went home from work. According to the latest periodic examination records of the participants, 24 (12.1%) various pathologies that may be related to work on lung radiographs, 53 (26.8%) impaired pulmonary function tests, 95 (48%) audiometric tests, hearing loss in 10 (5.1%) high fasting blood glucose was detected, no deterioration in liver and kidney function and anemia was detected in employees. As a result, there are risks affecting many systems, especially the respiratory track system, in the galvanizing sector. To avoid these risks, regular environmental monitoring, regular periodic examinations for early diagnosis and health education should be continued.