Etkin kaynak yönetimi kapsamında sürdürülebilir endüstri yapılarının incelenmesi: EAE Elektrik A.Ş. Dilovası galvaniz üretim ve aydınlatma fabrikaları örneği
Study of sustainable industrial buildings within the scope of effective resource management: EAE Elektrik A.Ş. Dilovasi galvanized manufacture and lighting factories
  1. Tez No: 660998
  2. Yazar: ERDEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇAKIR KIASIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sanayi devriminden itibaren; enerjiye duyulan ihtiyaç arttığından insanlığın da doğaya vermiş olduğu zarar oldukça ivmeli bir artış göstermiştir. Yer altı kaynaklarından elde edilen enerji, kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmıştır. Tüketimin kontrol altına alınması ve tüketicinin bilinçlenmesi için de sürdürülebilirlik kavramı ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilirlik üzerine yapılan akademik çalışmalar ve uygulamalara mimari yaklaşımların da sempati duymasıyla birlikte, kişisel tüketimlerin karşılanması için kullanılan kaynakların, etkin kaynak yönetimi sayesinde, bu tüketimlerle doğru oranda olmayacağını göstermektedir.“Üretmek için tüketen”endüstriyel yapıların üretim yapmak için harcadıkları kaynaklar dışında, tesis işletmesi için gereken diğer tüm kaynakları tasarruflu ve geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir şekilde tasarlamak mümkündür. İç mekanların konforu için harcanan tüm kaynakların yapı içerisinde tutulması ve yeniden kullanılması başlı başına bir tasarruftur. Yapının tasarımı sırasında sürdürülebilirlik kriterleri göz önünde bulundurulduğunda, yapının yaşamı boyunca harcanan su, kullanılan malzeme ve tüketilen enerji minimuma indirilebilir. Bu çalışmanın amacı; büyük yüzey alanlı dış kabuklara (çatı ve cephe) sahip endüstriyel yapıların etkin kaynak yönetimi ile yani yüksek verimli yapı malzemeleri, enerji etkin sistemler ve su verimli teknolojiler kullanarak ciddi tasarruflar elde edebileceğini, sürdürülebilir kalkınmaya ciddi katkı sağlayacağını ve kullanıcı konforunda da herhangi bir düşüş olmayacağını ortaya koymaktır. Çalışma sırasında Türkiye ve Dünya'dan endüstri yapıları etkin kaynak yönetimi açısından LEED kriterleri doğrultusunda ele alınmıştır. Daha sonra EAE Elektrik A.Ş.'nin Kocaeli'nde bulunan Aydınlatma ve Galvaniz Üretim fabrikalarında suyu, malzemeyi ve enerjiyi hangi yöntem ve teknolojilerle etkin kullanabileceği yerinde incelenmiştir. Bu örnekler incelenirken de USGBC verilerinden faydalanılmış, ilgili kişilerle görüşülmüş, alanda tetkikler yapılmış, sürdürülebilir danışmanlık şirketlerinden Erke Tasarım ile iletişime geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the industrial revolution, as the need for energy has increased, the damage caused by humanity has increased rather rapidly. Energy obtained from underground sources was used in an uncontrolled and unconscious manner. To control consumption and raise consumer awareness, the concept of sustainability has emerged. With the sympathies of architectural approaches to academic and practical works on sustainability, it shows that used resources to meet personal consumption will reduce with effective resource management. It is possible to design all resources required for operation in an industrial construction with economical and recyclable or reusable way, apart from the resources it uses to produce. The keeping inside and reuse of all the resources spent for the comfort of the interior is a saving. Considering the sustainability criteria during the design of the building, the water spent, the materials used, and the energy consumed during the life of building can be minimized. The purpose of this study is to show that the industrial structures with large surface area outer shells (roof and facade) can achieve serious savings, contribute to sustainable development and will not decrease user comfort by using efficient resource management, that is, by using highly efficient building materials, energy efficient systems and water efficient technologies. During the study, examples from Turkey and the world are discussed in accordance with LEED criteria in terms of effective resource management. Then, Galvanized Manufacture and Lighting factories of EAE Elektrik A.Ş. in Kocaeli are investigated on site according to which methods and technologies are used to be able to use water, material and energy in efficiency. While examining these examples, USGBC data were used, relevant people were interviewed, and experts were discussed from Erke Tasarım, one of the sustainable consultancy companies.