Futbol kulüplerinin borsa performanslarını etkileyen değişkenler üzerine bir inceleme
An investigation on variables that affecting the performance of football clubs
  1. Tez No: 575409
  2. Yazar: METİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL YURTSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, şirketleşerek hisselerini halka arz eden futbol kulüplerinin, borsa performanslarına etki eden değişkenleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın kapsamını; Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un 2012 ile 2015 yılları arasındaki borsa değerleri oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini oluşturan bu kulüplerin tamamı örnekleme dahil edilmiştir. Çalışmamızda kullanılan ve borsa değerlerine etki etmesi düşünülen değişkenler ise; maç sonuçları, futbolcu transferleri, sponsorluk anlaşmaları ve teknik direktör değişiklikleridir. Bu değişkenlere ait olayların gerçekleşme zamanlarına göre, kulübün hisselerine ait borsa değerlerinin öncesi ve sonrası alınarak, aradaki farkın önemli olup olmadığı test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerine ait maç sonuçlarının borsa değerlerine etkisi, istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the variables affecting the stock market performance of football clubs that affered their shares to the public by incorporating. The scope of the study has composed that the stock market values of Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş and Trabzonspor between 2012 and 2015. The absolute amount of these clubs consisting the universe of the research is included in the sampling. The variables which is used in our study and thought to affect the stock market values are match results, football player transfers, sponsorship agreements and technical director changes. According to realization time of the phenomenons belonging this various, whether the difference is important has been tested by taken before and after values of stock market. In compliance with the results optained from our research, the effect of the match results belonging to Fenerbahçe, Beşiktaş and Galatasaray clups to the stock market has been found statistically significant. There was no statistically significant difference between footballer transfers, sponsorship agreements, coach changes and stock market values at clubs.