Havalimanı yaklaşma usulleri ve ıls sisteminin risk bazlıincelenmesi
Airport approach procedures and risk based examinationof ils system
  1. Tez No: 575425
  2. Yazar: FURKAN KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATILMIŞ ÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, havalimanı yaklaşma sistemleri hakkında genel bir bilgi vermek ve dünyada en yaygın kullanılan aletli iniş sistemlerinden biri olan ILS' in önemini ortaya koymaktır. Ayrıca düşük görüş mesafesinin olduğu durumlarda ILS sisteminin sağlayacağı faydayı ve maddi kazancı incelemektir. Bir uçağın uygun doğrultuda ve süzülüş açısıyla inmesi için gereken veriler, büyük ölçüde, inilen havalimanında bulunan yaklaşma sisteminden temin edilmektedir. Bu çalışmada yer temelli ve uydu temelli seyrüsefer sistemleri, havacılıkta kullanılan haritalar ve ILS sisteminin çalışma prensipleri, CAT I, CAT II ve CAT IIIa,b,c yaklaşma sistemleri ve bunların kullanım sahaları anlatılmıştır. Uçuşa yardımcı olan havaalanı yaklaşma sistemlerinden olan ve hassas yaklaşma türleri içinde en yaygın olarak kullanılan ILS oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Düşük görüş mesafesinin ekonomik anlamda oluşturduğu kayıplar niceliksel olarak hesaplanarak ortaya koyulmuştur. Bu hesaplar için Kosova Priştine, Ukrayna Odessa, Rusya Rostov ve Kırgızistan Bişkek havalimanları seçilmiştir. Ayrıca seçilen örnek havalimanlarına dair veriler üzerinde yapılan hesaplamalar aracılığıyla, ILS kategorilerinin yükseltilmesinin önemi belirtilmiştir. Limit altı görüş nedeniyle yapılamayan veya geciken uçuşların sebep olduğu maliyetlere dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give general information about airport approach systems and to specify the importance of ILS, which is one of the most widely used instrument landing systems in the world. Furthermore, to analyze the advantages and the financial benefits of the ILS system when used in low visibility. The data required for the descent of an airplane in the proper direction and gliding slope are, to a great extent, obtained from the approach system established at the descended airport. In this study, ground-based and satellite-based navigational systems, maps used in aviation and working principles of ILS system, CAT I, CAT II and CAT III a, b, c approach systems, and their usage areas are described. ILS, which are the most commonly used in the precision approach types and support the flight navigationally provide considerable advantages. Economic losses caused by low visibility have quantitatively been calculated and presented. For these calculations, Kosovo Pristina, Ukraine Odessa, Russia Rostov, and Kyrgyzstan Bishkek airports were selected. In addition, the importance of upgrading the ILS categories, as indicated by the calculations, was specified based on the data of selected sample airports. The costs caused by flights that could not be made or delayed due to the low visibility were highlighted.