Endüstrilerde çalışanların davranış odaklı gözlem sonuçlarının EBA doküman yönetim sisteminde, sıfır kaza hedefiyle risk indeksinin tanımlanması ve iş güvenliği liderlik uygulamaları kapsamında değerlendirilmesi
Behavioral based observation results of employees in the industries in the EBA document management system, definition of risk index with zero accident target and assessment within ohs leadership practices
- Tez No: 575430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY YILDIZ TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Endüstrilerde çalışanların davranış odaklı gözlem yapabilmesi ve iş güvenliği kültürünün bilinmesinden çok anlaşılmasını sağlamak amacı ile incelenen tesiste saha bazlı gözlem sonuçları incelenmiştir. Gözlemler hem rutin hem de rutin olmayan faaliyetleri içermektedir. Saha çalışmalarında tez çalışması kapsamında işletmenin üst yönetimi ve çalışanları ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanmış olan gözlem formları doldurulmuş, çalışanların davranış odaklı değerlendirmeleri yapılmıştır. Daha sonra bu değerlendirme sonuçları eBA Belge, Doküman ve İş Akışı Yönetim Sistemi üzerinde riskli bulgular ve güvenli bulguların girişleri, çalışanların ne kadar gözlem formu verdiği ve bunların hangi bölümlere ait olduğu, açıklamaların da yer aldığı sisteme işlenerek söz konusu verilerin istatistiği tutulmuştur. eBA ya girilen veriler üst yönetimin onayı ile proaktif ve hızlı bir şekilde güvensiz davranışlara müdahale edilmesi ile son bulmuştur. Çalışanlar girdi parametrelerini, yaptıkları gözlemler sonucunda güvenli ya da riskli olarak eBA da tanımlamış ve % Risk hesabında kullanılacak olan Toplam Riskli bulgu adedi excel formatıyla eBA'dan alınmıştır. % Katılımı hesaplayabilmek için sorumlu oldukları gözlem sayıları, riskli bulguyu düzeltecek askiyon sayıları ve doldurulan gözlem form sayıları da otomatik olarak sistem tarafından oluşturulmuş ve bir excel formatı ile eBA'dan alınmıştır. Kaza sıklık oranı ve % Risk oranı karşılaştırılarak endüstride İş Güvenliği Liderliği uygulamaları kapsamında davranış değişikliğine yönelik aksiyon planları oluşturulmuş ve takibe alınmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Eba Sorumluluk ve yetkileri belirlenmiş, eBA davranış komitesi ve Raporlama Sistemi oluşturularak Geleneksel Güvenlik Metotlarının DOGG İle Entegre Edildiği program uygulamaları tanımlanmıştır. Geleneksel Güvenlik Yöntemlerin ağırlıkta olduğu ve Davranış odaklı güvenlik gözlemlerinin ilk uygulanmaya başlandığı 2015 yılı içinde KSO 2,15, %Risk 6,0 iken Geleneksel Güvenlik Metotları ile DOGG'in eBA ile beraber daha aktif kullanıldığı 2016 yılında KSO 0, %Risk 0,20 ye düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Field-based observation results in the paper industry were examined in order to ensure that workers in industries can observe behavioour based observations and understand the culture of occupational safety. Observations include both routine and non-routine activities. Within the scope of the thesis work, the observation forms prepared as a result of the interviews with the senior management of the company and the employees were filled, Employee behavior-Based Observations assessments were made. Then, the results of these evaluations were performed on the eBA Document, Document and Workflow Management System, the risky findings and the findings of the safe findings, the number of observation forms given by the employees and the sections which belong to them, and the explanations. the statistics of these data were kept. The data entered into the eBA was proactively and quickly ended with the intervention of unsafe behaviors with the approval of the senior management. Employees have defined the input parameters in eBA as a result of their observations as safe or risky and the total number of risky findings to be used in the% risk calculation is taken from eBA with excel format. İn order to calculate % Participation,; the number of observations they are responsible for, the number of suspensions to correct the risky findings and the number of observation forms that have been filled are also automatically generated by the system, these are taken from eBA with an excel format. Action plans for behavior change within the scope of Occupational Safety Leadership practices were created and monitored in industry by comparing accident frequency rate and % risk ratio. In line with these objectives, eBA Responsibility and competencies were determined, eBA behavior committee and Reporting System were established and A Safety Program that Integrated Behavior-Based Safety and Traditional Safety Methods were described. In 2015, when traditional safety methods were predominant and behavior-based safety observations were first implemented, accident frequency rate 2,15,% risk ratio was 6.0, while traditional safety methods and DOGG were more actively used together with eBA in 2016 KSO 0, % risk 0,20 has fallen.