Örgütsel yaratıcılığın iç girişimcilik üzerine etkisi
The effect of organizational creativity on intrapreneurship
  1. Tez No: 589983
  2. Yazar: MURAD KAZIMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN HAKAN ÇIRAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Örgüt içinde çalışanların girişimci faaliyetleri ilgili literatürde genellikle iç girişimcilik olarak adlandırılmaktadır. İç girişimcilik faaliyetlerini doğrudan ve/veya dolaylı olarak örgüt içi faktörlerden etkilenmesi olasıdır. Ayrıca, iç girişimcilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi yönetici ve çalışanların yenilikçiliğe ve yaratıcılığa karşı tutumları ile doğrudan ilişkili olduğu söylenebilir. Yöneticilerin ve çalışanların yaratıcı fikir ve tutumlarını yaygın olarak ortaya çıkarabildiği örgütlerde iç girişimcilik sergilemeleri kolaylaşacaktır. Bu çalışmada, iç girişimcilik davranışı üzerinde örgütsel yaratıcılığın yönetsel yaratıcılık boyutunun etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda veriler Azerbaycan'da farklı endüstrilerde faaliyet gösteren firmada çalışan 235 kişi üzerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. İç girişimcilik değişkenini ölçmek için Antoncic ve Hisrich (2001) tarafından geliştirilen ölçeğin İbrahimoğlu ve Uğurlu (2013) tarafından türkçeye uyarlaması, yönetsel yaratıcılığı ölçmek için ise Balay'ın (2010) ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilere, çalışmanın amacı kapsamında çoklu regresyon analizi uygulanmıştır ve analiz bulguları, yaratıcılığı destekleme ve yaratıcı iklimin iç girişimciliğin hem yenilik ve kendini yenileme hem de risk boyutları üzerinde pozitif etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurial activities of employees within the organization are generally referred to as intrapreneurship in the related literature. Intrapreneurship activities are likely to be directly and / or indirectly influenced by internal factors. Furthermore, it can be said that the realization of internal entrepreneurship activities is directly related to the attitudes of managers and employees towards innovation and creativity. It will be easier for managers and employees to exhibit intrapreneurship in organizations where they can broaden their creative ideas and attitudes widely. In this study, it is aimed to examine the effect of organizational creativity on managerial creativity dimension of intrapreneurship behavior. For this purpose, the data were collected by using easy sampling method from 235 people working in the company operating in different industries in Azerbaijan. The scale developed by Antoncic and Hisrich (2001) was adapted to turkish by İbrahimoğlu and Uğurlu (2013) and Balay's (2010) scale was used to measure managerial creativity. Multiple regression analysis was applied to the data obtained within the scope of the aim of the study and the findings of the analysis showed that creativity and creative climate had a positive effect on both innovation and self-renewal and risk dimensions of intrapreneurship.