Investigation on causes of civil war: Case study Cameroon
İç savaşın sebepleri üzerine araştırmalar; Örnek olay Kamerun
- Tez No: 575434
- Danışmanlar: DR. ÖZUM SEZİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, iç savaşların, özellikle de Kamerun'daki Kasım 2017'de yaşanan iç savaşın gerekçelerine dair bir incelemedir. Kamerun iç savaşının halen devam etmekte olmasından ötürü veri toplama yöntemi gazete haberleri, röportajlar, ana akım medya, Internet, dergiler, kitaplar ve gözlemler gibi birincil kaynaklar ile ikincil literatürün bir araya getirilmesi şeklinde olmuştur. Bu tezin yanıtlamaya çalıştığı iki araştırma sorusu, hoşnutsuzluk temelli tezin Kasım 2017'deki Kamerun iç savaşını ne denli açıklayabildiği ve mekânsal bağımlılık temelli tezin Kamerun'daki Biya rejimi esnasında yaşanan 2017 iç savaşını ne denli açıklayabildiğidir. Konuyla ilgili erişilebilen çok sayıda maddi kaynaktan elde edilen bulgular temelinde, Kamerun'daki Kasım 2017 iç savaşının hoşnutsuzluk kaynaklı olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is an investigation on the causes of civil war precisely the November 2017 civil war in Cameroon. Due to the ongoing nature of the Cameroon civil war, the method of collection of data had been through secondary literature put together with primary sources such as Observations, Internet, Newspapers, Interviews, Mainstream media, Magazines, Textbooks. To what extend does the Grievance based-thesis explains the November 2017 civil war in Cameroon and also to what extend does the spatial dependence-based thesis explain the civil war of 2017 during the Biya's regime in Cameroon, are the two research questions to be answered by this dissertation. Based on the thesis finding from available material sources, it is concluded that, the civil war of November 2017 in Cameroon is grievance induced