Seryum ve lityum teknoloji kritik elementlerinin sucul toksisitesinin araştırılması
Investigation of aquatic toxicity of cerium and lithium technology critical elements
- Tez No: 575433
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA MERİÇ PAGANO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi kapsamında, teknoloji kritik elementleri olarak da bilinen nadir dünya elementlerinin en önceliklileri olan Lityum ve Seryum'u Daphnia magna ve Artemia salina akut ve kronik toksisite testleri ile çevresel etkileri incelenmiştir. Sonuçlara göre hem Lityum hem de Seryum hem ışıksız hem de ışık altındaki numunelerde çok daha düşük konsantrasyonlarda Daphnia magna'ya toksik etki etmiş, ışık şiddeti arttıkça toksisitenin çok düşük oranda düştüğü gözlenmiştir. Artemia salina kronik toksisite test sonuçlarına göre, ışık ve doğal organik maddenin etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Bunun yanında Artemia salina için kronik toksisite deneylerinde ışık şiddeti arttıkça toksisite azalmış ve doğal organik maddelerin etkileri araştırıldığı numunelerde anlamlı bir etkinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aimed to investigate aquatic acute and chronic toxicity of two technology critical elements, namely Cerium and Lihium, to Daphnia magna and Artemia salina. Results showed that both Lithium and Cerium exhibited severe toxicity to Daphnia magna at lower concetrations than Artemia salina prior and post illumination excitation. Toxicity was slightly decreased under post illumination conditions. Artemia salina chronic test results revealed a non-effect of both humic acid and illumination. Similar to acute test results toxicity decreased with the increasing photon flow while presence of humic acid did not show any significant effect on the toxicity of both elements to Artemia salina.