Kentten- köye mevsimlik göçün tarım sektörüne sosyo-ekonomik etkileri; Konya ili Altınekin ilçesi örneği
Socio-economic effect of seasonal remigration on agricultural sector; a case of study in Konya province Altinekin district
- Tez No: 575451
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL KARAKAYACI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Göç, insanların ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel nedenlerden dolayı bulundukları yerden başka yerlere hareket etmelerine verilen genel bir ad, evrensel bir olay olarak tanımlanabilir. Köylerden kentlere yapılan göçler günümüzde hala önemini korumaktadır. Köylerdeki insanların birçok farklı sebeple köylerini bırakıp şehirlere yerleşmesi arazilerin boş kalmasına neden olmaktadır. Bu durum, günümüzde etkisini fazla hissettirmese de ilerleyen yıllarda tarım ürünlerinde, tarıma bağlı ve tarıma dayalı birçok sektörde dışa bağlı bir ülke konumuna gelinmesini tetikleyecektir. Bu kapsamda köylerin bu özelliklerini kaybetmemesi ve kentlerde yaşayan köylü nüfusun köylerine olan bağlılıklarını, köye geri dönme isteklerini ve geri dönmeye etkili olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanarak konu çerçevesinde yapılan çalışmaların azlığından dolayı konunun önemini daha kapsamlı belirtmek amacıyla bu konu özellikle seçilmiştir. Çalışmada köylere kısmi göç eden haneler dikkate alınarak istenilen kritere uygun örneğe ulaşabilme açısından popülasyon, Konya ili Altınekin ilçesi araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Çalışmada örneklerin“kentten-köye kısmi göç eden haneler olması”kriteri dikkate alınmıştır. Örneğe ulaşabilme kolaylığı açısından kümelendirilmemiş basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak örnek hacmi %90 güven sınırı ve %10 hata ile 64 kişi olarak belirlenmiştir. Anketlerde, hanehalklarının sosyo-ekonomik özellikleri ve geriye göçü etkileyebilecek özellikleri ile ilgili bilgiler derlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre bu haneler kente gelmeden önce geçimini çiftçilikten sağlamaktadır. Kente gelmelerindeki etkenlerin başında geçim sıkıntısı, çocukların eğitimi ve işsizlik gelmektedir. Anket yapılan hanelerin en önemli özelliği halen köylerine giderek tarlalarını işlemeleri yani çiftçiliği hala devam ettirmeleridir. Bu demektir ki insanlar köylerindeki bağlarını koparmamaktadır. Ülke ekonomisi açısından vazgeçilmez olan tarım sektörünün kaynağı olan kırsal alanların refah düzeyinin yükseltilmesi ve yaşanılabilirliğinin sağlanması kentsel alanlardan kırsal alana dönüşü mümkün kılacaktır. Bu sayede kırsal nüfusun yerinde kalkınması sağlanarak tarım sektörünün gelişmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Migration can be defined as a universal phenomenon or event, where people move from place to place for economic, social, political and cultural reasons. Nowadays, migration from villages to cities are still important. The land remain empty, because rural people leave their villages and settle in cities owing to many reasons. Although this situation does not have much effect today, it will trigger an externally dependent country in agricultural products and in many agricultural sectors. In this context, this subject was specifically chosen in order to emphasize the importance of the subject due to the lack of studies carried out within the scope of the aim of determining that the villages do not lose these characteristics and the loyalty of the villagers living in the cities to the villages, their request to return to the villages and the factors affecting the return. In this study, considering the households who migrated to villages, the population was determined as the research area of Altınekin district of Konya. The criteria households moving partially from city to village was taken into consideration. The sample number was determined as 64 with 90% confidence limit and 10% error using simple non-clustered random sampling method for ease of access to the sample. In the questionnaires, information was collected about the socio-economic characteristics of households and the characteristics that could affect the migration. According to the research results, these households earn their living from farming before they move to the city. Lack of livelihood, education of children and unemployment are the most important factors for moving in the city. The most important feature of the surveyed households is that they still go to their villages and process their fields. This means that people do not break their ties in their villages. Increasing the welfare level and livability of rural areas which are the indispensable elements of the agricultural sector, which is indispensable for the national economy, will enable the return from rural areas to rural areas. Thus, it will contribute to the development of the agricultural sector by ensuring the rural population's on-site development.