Gönüllü sadelik: Kentten köye göç eden bireylerde yeni bir tüketim deneyimi
Voluntary simplicity: A new consumption experience at people migrating from city to rural
  1. Tez No: 648218
  2. Yazar: SİNEM MAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN COŞKUN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde tüketim alışkanlıklarının yarattığı çevresel ve psikolojik bozulmaların insanları yeni yaşam felsefelerini keşfetmeye ittiği düşünülmektedir. Bunlardan birisi olarak kabul edilen gönüllü sadelik hareketi; yüksek tüketimli yaşam tarzlarına direnen ve çeşitli şekillerde daha düşük bir tüketim ama daha yüksek yaşam kalitesi alternatifleri arayışında olan insanlardan oluşan, farklı bir sosyal hareket yelpazesi içinde yer alabilir. Ayrıca gönüllü sadelik hareketini benimsemiş bireylerin yaşam alanlarını kentten köye olacak şekilde değiştirdikleri de görülmektedir. Dolayısıyla çalışmanın amacı kentten köye göç eden insanların gönüllü sadelik bağlamında yaşam tarzlarının anlamı ve en temelde tüketim alışkanlıklarının keşfedilmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın keşfedici kurgusu gereği nitel bir araştırma tasarlanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilerek toplamda 10 kişi ile görüşülmüştür. Yorumsamacı bir yaklaşıma müsaade eden fenomenolojik felsefe, bulguların analizinde kullanılmıştır. Sonuç olarak gönüllü sadelik öncülleri; insani ölçek, kendine yeterlilik, kişisel gelişim, ekolojik farkındalık, maddi basitlik ve gönüllü basitliğin öncüllerinden bağımsız olarak; gıda güvenliği kaygısı, insanların köye göç etmesinde etkili faktörler olarak bulunmuştur. Katılımcıların göç ile beraber yeni ekolojik kimlikler ürettiği anlaşılmıştır. Söz konusu kimliklerin gıda üreticisi olma konusunda ve gösterişçi tüketimlerde yönlendirici olduğu anlaşılmıştır. Göçe sebep olan öncüllerin; rutin tüketim, gösterişçi tüketim, yoğun ve düşük ilgilenimli tüketim kararlarında da etkili rol oynadığı anlaşılmıştır. Katılımcılardan bazılarının üretilmiş ekolojik kimliklerden kaynaklanan dürtüsel satın alımlara yöneldikleri gözlemlenmiştir. Gönüllü sadelik anlayışına uyan yerelden tüketim, organik ve doğal mesajlar içeren ürünlerin tüketimi, katılımcıların bazılarında açığa çıkmamıştır. Söz konusu duruma gıda sağlığına duyulan kaygıların neden olduğu anlaşılmıştır. Yine indirim ve satış promosyon mesajları gibi pazarlama uyaranlarının, bu kişilerde otonomi (kendine yeterlilik) öncülünü sarsan bir yapı oluşturulduğu anlaşılmıştır. Bulguların çevre dostu ürün üreten firmalara, kentten köye göçe ilişkin gelecek çalışmalara ve gönüllü sadelik literatürüne önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays consumption habits are considered to cause environmental and psychological deterioration which creates the necessity to discover new philosophies. Voluntary simplicity movement is regarded as one of these philosophies that includes a diverse range of social movements, consisting of people who resist high-consumption lifestyles and seek alternatives to lower consumption but higher quality of life in various ways. Moreover individuals who have adopted voluntary simplicity has changed their living spaces by moving from urban to rural. The aim of this study is to explore the consumption habits of people, who has migrated from urban to rural, in the context of voluntary simplicity. The main contribution of this study would be adding new knowledge regarding this sample, which has not been discovered enough in terms of their consumption style and migration motivations. The study shelters qualitative methods due to the exploratory nature of the research. A semi-structured interview technique has been utilized to obtain the data, and ten people were interviewed in total. Phenomenological philosophy, which allows an interpretive approach, was adopted in the analysis of the findings. As a result, antecedents of voluntary simplicity; human scale, self-sufficiency, personal development, ecological awareness, material simplicity, and regardless of the premises of voluntary simplicity; food safety anxiety has been found to be effective factors in people's migrating to the village. Additionally, it is understood that the participants produced new ecological identities with migration. These identities also are guiding in terms of being a food producer and in conspicuous consumption. In addition, the premises that cause migration; It has been understood that it plays an effective role in routine consumption, conspicuous consumption, intense interest and low interest consumption decisions. It was observed that some of the participants turned towards impulsive purchases resulting from ecological identities produced. The consumption of products containing locally produced, organic, and natural messages, which comply with the understanding of volunteer simplicity, was not revealed in our participants. It was understood that the concerns about food health were caused by this situation. It has also been understood that marketing stimuli such as discount and sales promotion messages have been created in these individuals that shake the premise of autonomy (self-sufficiency). It is thought that these findings will make an essential contribution to companies that produce environmentally friendly products, future studies on urban migration and volunteer simplicity literature.