Tarımsal savaşımda kullanılan bazı insektisitlerin yumurta parazitoidi Trichogramma sp. türleri üzerine yan etkileri
Side effect of some insecticides on egg parasitoits, trichogramma species using in agricultural control
- Tez No: 575460
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışma kapsamında Spinosad, Spinetoram ve Bacillus thrungiensis subsp kurstaki etkili maddeli ilaçların farklı dozlarının, yumurta parazitoitleri Trichogramma pintoi ve T. evanescens türlerinin Ephestia keuhniella üzerindeki larva ve pupa dönemlerine yan etkileri araştırılmıştır. Parazitlenmemiş Ephestia kuehniella yumurtalarına etkili madde uygulamasının ardından parazitlenme ve açılma oranı, ergin ömrü gibi bazı biyolojik kriterler belirlenmiştir. Cam yüzey püskürtme ilaç uygulaması yapılarak etkili maddelerin parazitoitler üzerine kontakt etkileri ve etki süreleri belirlenmiştir. Parazitlenmiş yumurtalara erken (larva dönemi) ve geç dönemde (pupa dönemi) daldırma ilaç uygulaması sonucunda Spinosad ve Spinetoram yüksek toksik etki göstermiş, B. t. subsp kurstaki'nin ise yüksek toksik etki göstermemiştir. Yüzey ilaçlaması sonucunda da Spinosad ve Spinetoram yüksek toksik etkisini sürdürmüş olup parazitoitlerin bir saat içinde ölmeye başladığı B. t. subsp kurstaki ise yüksek toksik etki göstermediği belirlenmiştir. Sonuç olarak B.t. subsp kurstaki'nin yumurta parazitoitleri Trichogramma pintoi ve T. evanescens ile güvenli bir şekilde kullanılabilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, that the side effect of different doses of the Spinosad, Spinetoram and Bacillus thrungiensis subsp kurstaki insecticides on the larvae and pupae stages of egg parasitoits Trichogramma pintoi and T. evanescens species on Ephestia keuhniella were investigated. Some biological properties were also determined such as parasitization and emergence rate, and adult lifespan on unparasited E. kuehniella eggs. Spinosad and spinetoram showed high toxic effects on parasitized eggs in early (larval period) and late (pupa) period by dipping insecticide application but B.t. subsp kurstaki did not show high toxic effects. High toxic effect of Spinosad and Spinetoram continued by surface spraying, by which egg parasitoits started to die with in one hour but B.t. subsp kurstaki did not show any high toxic effect on parasitoits. As a result of this investigation was determined that B.t. subsp kurstaki can be used safely with the parasitoit wasps Trichogramma pintoi and T. evanescens.