Türkiye'de Aedes (Stegomyia) albopictus (Scuse, 1894)'un populasyon genetiği ve ekolojik niş modellemesi
Population genetics and niche modelling of Aedes (Stegomyia) albopictus (Scuse, 1894) in Turkey
  1. Tez No: 575468
  2. Yazar: SERPİL TUNA TÜRKOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, Aedes albopictus'un Türkiye populasyonlarında genetik çeşitliliğin belirlenmesi ve niş modellemesiyle türün olası dağılım alanlarının öngörülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Aedes albopictus populasyonları için Trakya ve Karadeniz bölgelerinde örnekleme çalışmaları yapılmıştır. Tespit edilen her populasyondan elde edilen örnekler kullanılarak populasyon düzeyinde türün genetik çeşitliliği ve populasyonlar arasındaki farklılıklar analiz edilmiştir. Genetik çeşitliliğin ya da populasyonlar arası farklılıkların ortaya çıkarılmasında mitokondriyal DNA'ya ait ND5 ve COI gen bölgelerinin dizi verilerinden yararlanılmıştır. mtDNA ND5 gen bölgelerinin her biri için haplotip ve nükleotid çeşitliliği, bireyler arasındaki nükleotit farklılıklarının ortalaması, tüm populasyonlar için polimorfik bölge sayısı ile lokalite çiftleri arasındaki genetik farklılaşma düzeyinin göstergesi olan gammaST değerleri DNAsp ver 6.00 kullanılarak hesaplanmıştır. mtDNA COI verileri MEGA 5.05 programı ile analiz edilmiş ve populasyonların filogenetik ilişkisi belirlenmiştir. Aedes albopictus'un Avrupa ve yakın bölgelerdeki populasyonlarına ait dağılım verileri ve biyoklimatik değişkenler MaxEnt programıyla mevcut 19 biyoklimatik değişkenle ilişkilendirilerek türün yayılışının hangi biyoklimatik değişkenler etkisi altında gerçekleştiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the genetic diversity of Aedes albopictus populations in Turkey and to predict possible distribution areas of the species by niche modeling. For these purposes, sampling studies were carried out in Thrace and Black Sea regions for Aedes albopictus populations. Genetic diversity of the species at the population level and differences between populations were analyzed using samples from each identified population. Mitochondrial ND5 and COI gene sequences data were used to reveal genetic diversity or differences between populations. The haplotype and nucleotide diversity for each of the mtDNA ND5 gene regions, the average of nucleotide differences between individuals, and gammaST values, which are indicative of the number of polymorphic regions and genetic differentiation between locality pairs for all populations, were calculated using DNAsp ver 6.00. mtDNA COI data were analyzed by MEGA 5.05 software, and the phylogenetic relationship of the populations was determined. Distribution data of Aedes albopictus populations in Europe and nearby regions and bioclimatic variables were associated with the 19 bioclimatic variables present with the MaxEnt software, and what bioclimatic variables influence the spread of the species was revealed.