Yükseklik sistemleri ve bir ağ üzerinde uygulanması
  1. Tez No: 57548
  2. Yazar: ASUDE KÖLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN,
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET: Yükseklikler için,başlangıç yüzeyi olarak jeoid alınır ve uygulama da buna en ya kın yüzeyi ortalama deniz yüzeyidir.Bir nivo yüzeyi olan jeoid başlangıç olmak üzere deği şik yollardan gidilerek bir nivelman yüksekliği belirlendiğinde,sonuçlar da eşitlik olmadığı görülür. Bur adan nivelman çalışmalarının yola bağlı olduğu sonucu ortaya çıkar. Bu bağlı lık nivo yüzeylerinin birbirlerine paralel olmamasından kaynaklanmaktadır. Yükseklikleri belirleyebilmek ıçm sadece yükseklik farklarını ölçmek yeterli olmaz.Bunun için nivelman hattı boyunca gravite değerlerinin de ölçülmesi gereklidir.Ay- rıca nivo yüzeylerinin paralel olmamasından doğan yola bağlılık etkisinin nivelman so nuçlarından arınması için yükseklikleri potansiyel değerden dönüştürmek ya da ölçülen yükseklik farklarına bir düzeltme getirmek gerekmektedir. Bilimsel yüksekliklerden, jeopotansiyel kotlar ya da onlardan biraz sapan dinamik yükseklikler, düzeltmelerin büyüklüğü yanında gerçek anlamda bir yükseklik ifade etme diklerinden teknik yükseklikler olarak kullanılmaya elverişli değillerdir. Ortometrik yük sekliklere getirilecek düzeltmeler de teknik nivelman sonuçlarının düzeltilmesi şartttır. Uygulama da ağırlık değerlerinin ölçülmesi zaman ve maliyet açısından ekono mik değildir. Teknik nivelman sonuçlarına düzeltme getirme zorunluluğunu ortadan kaldır mak amacı ile küçük düzeltmeli yükseklik sistemleri aranmış ve sonuçta pratik yüksek likler geliştirilmiştir.Bunlar; Baranov, Bodemüller,Ledersteger,Ramsayer,Vignal Yükseklik leridir. Araştırmalar bu sistemlerin küçük ya da belli bir topoğrafik yapıda ki bölgeler de iyi sonuçlar verdiğim fakat dağlık bölgelerde aynı sonucu vermediği görülmüştür. Bu yüksekliklerden herhangi bir ülke için en küçük düzeltmeli bir yükseklik sistemi veril- mektedir.Bu yüzden her ülke,kendi topoğrafik yapısına uygun bir sistemi,bilimsel yüksek likler yanında pratik yükseklikler olarak seçmek zorundadır. M.S. Modelenski tarafından 1945 'te tanımlanan normal yükseklikler, teori ve uygulamanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özelliktedir.Değişik yükseklik sistemlerini karşı laştırmak amacı ile, bazı nivelman noktaların da yapılan incelemeler normal yüksekliklere ilişkin düzeltmeler, diğerlerine oranla daha küçük çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The mean sea level is taken as zero for heights. And its known as its fixed collided with geoids.When the geoids (which is taken as surface ) is used to go in different ways, a points elevation height shows the results are not equal. As this result shows the elevation works are dependent on the way. This dependency is coused of the levels are not paraleli each other. To explain the heights, open and certain, its not enough to measure just difference of the heights. On elevation way, the weight values must be measured. The connected way that has made from elavations results nivo surfaces imparallelism can be stopped by changing hights from potantial levels or making correction to the difference of the measured heights. The dynamic heights that swerved geopotantial levels or the propertions from scientific heights can be explained as hights. Because they aren't as being used technical heights In the corrections which are taken to ortometrical heights, the tech nical elevation results must be corrected. If its necessary to measure the level of weights in application, it must be economical, in time and cost. The correct the technical elevations results the small falsed height systems are called and at the group of pratical heights are advanced as : Baranov,Bodemuller, Ledersteger, Ramsayer, Vignal heights.The investigations shows or in certain topografical edifice gives good results. But the big and mountanial region is thinked.None of these heights are used in a country to practised intent.For a country the smallest corrected height system is generally given. For this reason, all countries must choose, their own topografical estimale for scientific heights on other hand heights. The normal height that discovered in 1945 by Modelenski are perfect for the theory and applyings all necessities. The compare different hights systems in investi gation of some elevation points, the corrections about the normal heights are being smaller than the other.