18-49 yaş grubu evli kadınların eş şiddetine maruz kalmaları ile aile planlaması tutum ve davranışları arasındaki ilişki
The relationship between exposure to domestic violence family planning attitude and behavior among married woman aged 18-49
  1. Tez No: 575478
  2. Yazar: SÜHEYLA DEMİRTAŞ ALPSALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TUĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, 18-49 yaş grubu evli kadınların eş şiddetine maruz kalmaları ile aile planlaması tutum ve davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Yozgat ili Akdağmadeni ilçesine bağlı 1, 2, 3 ve 4 no'lu Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ASM'ye kayıtlı 18-49 yaş gurubu evli kadınlar (5853 kişi) oluşturmuştur. Örnekleme araştırmaya gönüllü olduğuna dair yazılı onay veren ve tabakalı örnekleme yöntemi ile ilgili formül kullanılarak evrenden seçilen 333 kadın alınmıştır. Araştırmada veri formu olarak Kişisel Bilgi Formu, Kadına Yönelik Eş Şiddeti Tarama Formu ve Aile Planlamasına Yönelik Tutum Ölçeği (APTÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı ile değerlendirilmiştir Elde edilen veriler ortalama, frekans ve yüzde dağılımı olarak sunulmuştur. Analizlerde, iki gruptan elde edilmiş veriler karşılaştırılırken Man Whitney U Testi, bağımsız ikiden fazla grup karşılaştırılırken Kruskal-Wallis H Testi, sayımla elde edilmiş 2x2 ve çok gözlü düzenlere ait verilerinin karşılaştırılmasında ise Chi-Kare testi kullanılmıştır. İstatistiksel sonuçların anlamlılığı için yanılma düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Kadınların yaş ortalaması 35.71±7.63 olup, % 44.4'ünün ilkokuldan mezun olduğu, % 70'inin ev hanımı olduğu, % 66.1'inin 18 yaş üstü evlendiği, % 60.1'nin görücü usulü ile evlendiği, % 64.9'unun 10 yıldan daha fazla evlilik yılı olduğu ve % 76'sının çekirdek ailede yaşadığı bulunmuştur. Kadınların % 50.2'sinin üç ve daha fazla gebeliği olduğu, % 75.4'ünün düşük ve % 80.5'inin kürtaj öyküsünün olmadığı belirlenmiştir. Kadınların % 58.9'unun şu anda bir aile planlaması (AP) yöntemi kullandığı, % 41.1'inin ise kullanmadığı saptanmıştır. AP yöntemi kullanan kadınların % 80.1'inin modern, % 19.9'unun geleneksel aile planlaması yöntemi olan geri çekme yöntemi tercih ettiği bulunmuştur. Kadınların şu anda kullandıkları modern AP yöntemleri sırasıyla % 27.1'i prezervatif, % 23'ü oral kontraseptif, % 17.3'ü rahim içi araçtır. Tercih edilen bu yöntemlere kadınların % 22.5'i kendisinin, % 71.9'unun eşi ve kendisinin ortak karar verdiği bulunmuştur. AP yöntemi kullanan kadınların APTÖ puan ortalaması 128.21 ± 20.35, AP yöntemi kullanmayan kadınların APTÖ puan ortalaması ise 120.14 ± 17.92 olarak saptanmıştır. Kadınların bu puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Eş şiddetine maruz kalan kadınların APTÖ puan ortalaması 119.36 ± 21.99, eş şiddetine maruz kalmayan kadınların APTÖ puan ortalaması ise 127.97 ± 17.73 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was sectionally performed in order to determine the relationship between exposure to domestic violence of 18-49 aged married women and family planning attitudes and behaviors. The research was carried out in the 1, 2, 3 and 4 numbered Family Health Centers (ASM) of the Akdağmadeni district of Yozgat province. The population of the study consists of married women (5853 people) aged 18-49 registered in ASM. The sample consisted of 333 women who gave written consent to volunteering for the study and were selected from the universe using the stratified sampling method. In the study, Personal Information Form, Wife Violence against Women Form and Attitude Scale towards Family Planning were applied. The data obtained were presented as mean, median, average, frequency and percentage distributions. In the analyses, when comparing the data obtained from two groups Man Whitney U Test, when comparing more than two independent groups Kruskal-Wallis H Test , and when comparing the data obtained from 2x2 and multi-layered layouts Chi-Square test were used. The level of error was accepted as 0.05 for the significance of statistical results. It was found that the average age of women was 35.71 ± 7.63, 44.4% of them were primary school graduates, 70% were housewives, 66.1% were married after 18 years of age, 60.1% were married by arranged marriage method, 64.9% were married for more than 10 years and 76% lived as nuclear family. It was determined that 50.2% of women had three or more pregnancies, 75.4% had low and 80.5% had no abortion history. It was found that 58.9% of the women currently use a family planning (AP) method and 41.1% do not. It was found that 80.1% of women using AP method preferred modern method and 19.9% preferred withdrawal method which is traditional family planning method. Modern AP methods currently used by women are respectively 27.1% condoms, 23% oral contraceptives, and 17.3% intrauterine device. It was found that 22.5% of the women preferred this method herselves and 71.9% of them preferred the wife and herself jointly. The mean APTÖ score of the women using AP method was 128.21 ± 20.35, and the mean APTÖ score of the women not using AP method was 120.14 ± 17.92. It was found that the mean APTÖ score of women using AP method was significantly higher than women who did not use AP method (p0.05). It was determined that the mean APTÖ score of the women who were exposed to spouse violence was 119.36 ± 21.99 and the mean APTÖ score of the women who were not exposed to spouse violence was 127.97 ± 17.73.