Temel grup ve hesaplanması
- Tez No: 57549
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Homeomorfizma problemleri topolojinin temel çalışma alanlarından birisidir. Bizde bu çalışmamızda bir topolojik uzayın temel grubu olarak ifade edilen bir grup kullanmak suretiyle bazı uzaylar üzerinde, bu uzayların temel gruplarını karşılaştırmak suretiyle homeomorfik olup olmadıklarını tespit etmeye çalıştık. I. Bölüm, Homotopi Teoride geçen bazı temel tanım ve kavramları içermek tedir. II. Bölümde ; Temel grubun tanımı ve özelliklerine yer verildi. III Bölümde ise ; Bazı uzayların temel grubunun hesabı gösterildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the fundamental problems of topology is to determine whether two given topological spaces are homeomorpliic or not. In this study, we deal with homeomorphic spaces using the following theorem.“Two spaces that are homeo- morphic have fundamental groups that are isomorphic”. This thesis consists of three chapters. Chapter I contains basic concepts in Homotopy Theory. In Chapter II, the fundamental group and its properties are given. In Chapter III, Calculation of the fundamental groups of some topological spaces are shown. u