Origanum hypericifolium ekstraklarının antioksidan etkisinin araştırılması
Investigation of the antioxidant effects of origanum hypericifolium extracts
- Tez No: 575482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLAN HEPOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Serbest radikaller hücre ve dokularda birçok hasara yol açmaktadır. Canlı hücrelerde bulunan protein, lipit, karbonhidrat ve DNA gibi okside olabilecek maddelerin serbest radikaller tarafından oksidasyonunu önleyen / geciktirebilen maddelere antioksidan ve bu olayada antioksidan savunma sistemi denir. Vücudumuzda antioksidan savunma görevi yapan birçok enzim vardır. Origanum hypericifolium, Akdeniz ülkelerinde yayılım gösteren, Lamiaceae ailesine ait olan endemik bir türdür. Origanium hypericifolium p-cymene, carvakrol, timol ve γ-terpenler gibi monoterpenleri içerir. Monoterpenler antifungal, antibakteriyel, antioksidan, antikanser, antispazmodik ve hipotansiyon etkiye sahiptirler. Bu çalışmanın amacı endemik bir bitki olan Origanum Hypericifolium'un farklı ekstraklarının antioksidan kapasitesini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Free radicals cause many damage to cells and tissues. Antioxidant substances that prevent / delay the oxidation of oxidizing substances such as proteins, lipids, carbohydrates and DNA in living cells by antioxidants and in this case antioxidant defense system. There are many enzymes in our body that act as antioxidant defense. Origanum hypericifolium is an endemic species of the Lamiaceae family, spreading in the Mediterranean countries. Origanium hypericifolium includes monoterpenes, such as p-cymene, carvacrol, thymol and γ-terpenes. Monoterpenes have antifungal, antibacterial, antioxidant, anticancer, antispasmodic and hypotension effects. The aim of this study was to investigate the antioxidant capacity of different extracts of Origanum Hypericifolium that is an endemic plant.