Endemik Origanum Hypericifolium ve kültür ürünü Coffea Arabica uçucu yağ ve ekstraktlarının C6, HEPG2 ve A549 hücre hatları üzerinde sitotoksik etkisi
Endemic Origanum Hypericifolium and culture Coffea Arabica effect of essential oils and extracts on C6, HEPG2 and A549 cell lines
- Tez No: 603262
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biology, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda çağımızın hastalığı olarak bilinen kanserin artış gösterdiği ve kanserden korunmak için ilaçların yanı sıra doğal ürünlerin kullanımına başvurulduğu görülmektedir. Yapılan çalışmaların çoğunda kanserli dokuyu öldürmek, çoğalmasını durdurmak ya da sabit kalmasını sağlamak için bir bitkiyi kullanırken bir içeriğe odaklanıp onu elde edene kadar saflaştırarak kullanılır. Fakat ilaç olarak alınmadığı sürece bu maddeler vücuda saf halleriyle girmezler. Vücuda girene daha yakın bir halini inceleyebilmek için Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis ve Coffea arabica L. çekirdeklerinin kavrulmuş ve kavrulmamış hallerinin yağ asitleri ve uçucu yağları farklı türde kanser hücreleri üzerindeki etkisi incelenecektir. Ülkemiz çok zengin bir bitki örtüsü çeşitliliğine sahiptir. Bu çeşitlilik bize çok değerli endemik bitkiler sunmaktadır. Bunlardan biri olan Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri uzun yıllardır bilinen Lamiaceae ailesine ait ülkemize endemik bir bitkidir. Uzun yıllardır halk tıbbında mide ve diyabet için kullanılmıştır. Yapılan bazı çalışmalar serviks kanseri ve akciğer kanseri üzerinde antikanser özelliği olduğu tespit edilmiştir. Coffea arabica L. ülkemizde yetişmeyen Rubiaceae ailesine ait işlenmiş bir bitki türüdür. Genellikle Türk kahvesi bu tür ile yapılmaktadır. Birçok çalışmada antikanser özelliği tespit edilmiştir. Bu bitkiler günlük yaşamımızda çok tüketilmekte olup laboratuarımızda da hali hazırda kuru halde bulunmaktadır. Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis ve Coffea arabica L. çekirdeklerinin C6, HepG2 ve A549 hücre hatları üzerindeki etkisini araştırmak için laboratuvarımızdaki kurutulmuş bitkiler kullanılmıştır. Ülkemizde endemik olarak bulunan Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis'un ve antitoksik özelliğinde olduğu bilinen ve farklı uygulamalarının bazı kanser hücre hatlarında pozitif sonuçlar verdiği bilinen kavrulmuş ve kavrulmamış Coffea arabica L. çekirdeklerinin yağ asitlerinin C6, HepG2 ve A549 hücre hatları üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Birçok faydası olduğunu bildiğimiz ülkemizde günlük tüketimi fazla olan Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis uçucu yağlarının ve Coffea arabica L. çekirdeğinin çiğ ve kavrulmuş halinin yağ asitlerinin C6, HepG2 ve A549 hücre hatları üzerinde nasıl bir etkisi olduğu MTT ile incelenmiştir. Sonuç olarak, C6, HepG2 ve A549 hücre hatlarının, çiğ ve kavrulmuş Coffea arabica L. çekirdeğinin yağ asitleri ve Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis'in uçucu yağlardan nasıl etkilendiği in vitro olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been seen that cancer, known as epilepsy, has increased and the use of natural products as well as medicines has been applied to protect against cancer. Most of the studies done are used by killing a cancerous tissue, stopping proliferation or using a plant to keep it constant, focusing on a content and purifying it until it is obtained. However, unless they are taken as medicines, these substances do not enter the body in their pure state. In order to be able to examine the body closer, the effects of fatty acids and essential oils of different types of cancer cells on the roasted and unroasted forms of Coffea arabica L. beans and Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis will be examined. Our country has a very rich vegetation variety. This diversity offers us endemic plants of great value. Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis, an antimicrobial and antioxidant, is an endemic plant of the Lamiaceae family, which has been known for a long time. For many years folk medicine has been used for stomach and diabetes. Some studies have been found to be anticancer properties on cervical cancer and lung cancer. Coffea arabica L. is a cultivated plant species of Rubiaceae family that does not grow in our country. Usually Turkish coffee is made with this type of coffee. Anticancer properties have been identified in many studies. These plants, which we have dry form in our laboratory, are consumed very much in our daily life's. Dried plants in our laboratory will be used to investigate the effect of Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis and Coffea arabica L. beans on C6, HepG2 and A549 cell lines. The effects of essential on C6, HepG2 and A549 cell lines of Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis which is known to be endemic in our country. Roasted and unroasted Coffea arabica L. and Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis known to be antitoxic and whose different applications are believed to give positive results on certain cancer cell lines, will be examined. The effect of fatty acids and essential oils of C6, HepG2 and A549 cell lines on the carbohydrate of Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis and raw and roasted Coffea arabica L. bean, which we know to be very beneficial in our country, will be examined. Cytotoxicity will be determined by the MTT process a chemotherapeutic agent will be informed of cells. As a result, how C6, HepG2 and A549 cell lines are affected by raw and roasted Coffea arabica L. beans fatty acids and Origanum hypericifolium Schwarz et P. H. Davis essential oils will be examined in vitro.