Metal desteksiz diş protezi tasarımı ve biyomekanik olarak değerlendirilmesi
Design and biomechanical evaluation of metal unsupported dental prosthesis
- Tez No: 575481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kron köprü protezlerinde, yeterli bir estetik oluşturmak için; gerçekçi, kişiselliği yansıtan ve görsel uyumu olan bir kompozisyonun gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Diş hekimliğinde günümüze kadar birçok materyal restoratif amaçla kullanılmıştır. Bu çalışmada, bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinden üç boyutlu mandibula modeli elde edilmiş, ön diş grubu çıkarılmıştır. Bu boşaltma için, farklı özelliklere sahip dört farklı biyouyumlu malzeme (Titanyum Alaşımı, zirkonya, Paslanmaz Çelik ve Alümina) ile tasarlanıp gerilme analizleri herbiri için ayrı ayrı olmak üzere ANSYS WORKBENCH programı ile tamamlanılarak karşılaştırılmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In crown bridge prostheses, to create an adequate aesthetic; a composition that is realistic, reflects individuality and has visual harmony. To date, many materials have been used for restorative purposes in dentistry. In this study, three-dimensional mandible model was obtained from computed tomography (CT) images and anterior teeth group was removed. For this unloading, four different biocompatible materials with different properties (Titanium Alloy, zirconia, Stainless Steel and Alumina) were designed and their stress analyzes were completed separately for each one and compared with ANSYS WORKBENCH program.