Yumurtacı tavuklarda keten ve kanola tohumu küspesi kullanımının yumurta raf ömrüne etkileri
The effect of linseed meal and canola meal usage on egg shelf life in laying hens
- Tez No: 575483
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, yumurtacı tavuklarda keten tohumu ve kanola tohumu küspesi kullanımının yumurta raf ömrüne olan etkilerini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla, üç muamele grubu oluşturulmuştur. Yem muameleri; 1) mısır-soya fasülyesi küspesi bazal yemi yedirilen kontrol grubu, 2) soya fasülyesi küspesinin %10' u yerine keten tohumu küspesi içeren rasyon 3) soya fasülyesi küspesi yerine %10 kanola küspesi içeren yem. Denemede 54 haftalık yaştaki beyaz Süper Nick tavuklardan elde edilen yumurtalar kullanılmıştır. Her bir muamele grubundan 15 adet yumurta 3, 7, 10 ve 14 gün süreyle buzdolabında (4°C) ve oda sıcaklığında (22°C) ve %55-60 nem ortamında depolanmış ve depolama periyodu sonunda yumurta kalite kriterleri belirlenmiştir. Depolama periyodu sürecinde keten tohumu küspesi ve kanola küspesi yedirilen tavuklardan elde edilen yumurtaların, soya fasülyesi yedirilen tavuklardan elde edilen yumurtalara göre daha uzun süre tazeliklerini koruduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of linseed and canola seed meal usage on egg shelf life in laying hens. For this purpose, three treatment groups were formed. Dietary treatments were; 1) basal diet based on soybean meal (as a control) 2) containing linseed meal instead of 10% of soybean meal and 3) containing canola meal instead of 10% soybean meal. In the experiment, the eggs obtained from White Super Nick layers at the age of 54 weeks were used. 15 eggs from each treatment group were stored in refrigerated (4°C) and room temperature (22 C) and 55-60% humidity for 3, 7, 10 and 14 days, and egg quality criteria were determined at the end of storage period. During the storage period, the eggs obtained from the hens fed the linseed meal and canola meal were found to maintain their freshness longer than the eggs obtained from the hens fed soybean meal.