Diyabetik polinöropati'li hastaların thalamus volümlerinin manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of thalamus volumes with magnetic resonance imaging in patients with diabetic polyneuropathy
- Tez No: 575511
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SABANCIOĞULLARI, YRD. DOÇ. DR. YAŞAR TAŞTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ:Bu çalışma diyabetik polinöropatili hastalarda gelişen duysal sinir disfonksiyonunun thalamus volümünde değişiklik oluşturup oluşturmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmamız, diyabetik polinöropati (DPNP), diabetes mellitus (DM) ve sağlıklı kontrol grubundan oluşan, yaşları 20 ile 90 arasında değişen ve thalamusu etkileyecek herhangi bir nörolojik bozukluğu bulunmayan 204 bireye (118 kadın, 86 erkek) ait beyin MR görüntülerinin kullanıldığı retrospektif bir araştırmadır. Thalamus volümü için yapılan morfometrik ölçümler, konvansiyonel MR'da T2 ağırlıklı görüntülerin aksial ve coronal kesitleri üzerinde yapılmıştır. Thalamus volümü; thalamusun anteroposterior (T1), transvers (T3), vertikal (T5) uzunluğu ve π/6 sayısı (T1×T3×T5×π/6) le çarpılarak elde edilmiştir. Thalamusun mikroyapısal değişikliklerini ölçmek amacıyla difüzyon ağırlıklı görüntüleme yöntemi ile görünüşteki difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficient = ADC) hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular için F testi (ANOVA) kullanılmıştır. Anlamlılık 0,05 olarak alınmıştır. BULGULAR:Yaptığımız ölçümlere göre; tüm yaş gruplarındaki diyabet ve diyabetik polinöropatili bireylerin her iki thalamus volümünde azalma olduğu saptanmıştır (p0,05). SONUÇ:Araştırma sonuçlarında; DM ve DPNP hastalığının periferik sinir sistemi ile sınırlı olmadığı aynı zamanda merkezi sinir sistemini de etkilediği görülmüştür. Bu etkilenim tüm yaş gruplarındaki DM ve DPNP'li bireylerde mevcut olup thalamus volümümde atrofiye sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:This study was conducted to investigate whether sensory nerve dysfunction in thalamus volume changes in diabetic polyneuropathy patients. MATERIAL and METHODS:Our study is a retrospective study of 204 MRI images (118 females, 86 males) of diabetic polyneuropathy (DPNP), diabetes mellitus (DM) and healthy control group, aged between 20 and 90 years, without any neurological disorders affecting thalamus. Morphometric measurements for thalamus volumetry were performed on axial and coronal sections of T2-weighted images on conventional MRI. Thalamus volume; anteroposterior (T1), transverse (T3), vertical (T5) length and π/6 number (T1×T3×T5×π/6) of the thalamus. In order to measure the microstructural changes of thalamus, apparent diffusion coefficient (ADC) was calculated by diffusion-weighted imaging.In order to measure the microstructural changes of thalamus, apparent diffusion coefficient (ADC) was calculated by diffusion-weighted imaging.For the findings obtained, F test (ANOVA) was used.Significance was taken as 0,05. RESULT:According to our measurements; It was found that both thalamus volumes of diabetes and diabetic polyneuropathy individuals in all age groups decreased (p 0,05). CONCLUSION:In the results of the research; DM and DPNP are not limited to the peripheral nervous system but also affect the central nervous system. This effect is present in individuals with DM and DPNP in all age groups and causes atrophy in thalamus volume.