Tekstil sektöründe önem performans analizi uygulaması ile üretime dayalı stratejik öncelik alanlarının belirlenmesi
Determination of production based strategic priority areas with importance performance analysis in the textile sector
  1. Tez No: 575510
  2. Yazar: LÜTFİYE SEDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVHİBE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Müşteri beklentilerini karşılayacak en iyi ürün ve hizmetlerin sunulması; firma ve işletmelerin geleceği olan müşterilerin istek ve ihtiyaçlarının en doğru şekilde belirlenebilmesi ve bu istek ve ihtiyaçlara en hızlı şekilde cevap verilebilmesi ile mümkün olacaktır. Müşteri değeri firmalar için çok önemli bir rekabet aracıdır. İşletmelerin rekabet avantajı sağlayacak müşteri değerini geliştirip sunarken kendi dinamiklerinin farkında olması, güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi analiz edebilmesi, rekabet avantajı sağlayacak özelliklerini bir an önce pazara uygulayabilmesine bağlıdır. Bu çalışma ile firmaların bu özelliklerinin önem performans analizi (ÖPA) tekniği ile ortaya çıkarılması amaçlanmış olup, firma performansını arttıracak özelliklerin farkına varması sağlanmak istenmektedir. Bu çalışmada öncelikle müşteri kavramı, müşteri memnuniyeti ve beklentilerinden bahsedilmiş olup; önem ve performans kavramlarının tanımları yapılmıştır. İkinci bölümde ağırlıklı olarak tekstil sektöründe müşteri istek ve ihtiyaçları belirleme araç ve yöntemleri üzerinde durulmuş olup bu istek ve ihtiyaçlara dayalı strateji belirleme konusundan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ÖPA ayrıntılarıyla incelenmiştir. Dördüncü bölümde bir tekstil firmasında uygulanan istatistiksel yöntemler ve ÖPA analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Providing the best products and services to meet customer expectations; it will be possible to determine the demands and needs of the customers who are the future of companies and enterprises in the most accurate way and to respond to these requests and needs in the fastest way. Customer value is a very important competitive tool for companies. Businesses to provide competitive advantage to develop and offer value to the customer while be ingaware of their own dynamics, to analyze their strengths and weaknesses very well, competitive advantage of the ability to apply to the market as soon as possible depends on the ability. With this study, it is aimed to reveal the characteristics of the firms by using IPA technique. In this study, firstly the concept of customer, consumer satisfaction and expectations are mentioned. Definitions of importance and performance were made. In the second chapter, the tools and methods of determining the customer demands and needs are discussed in the textile sector and the determination of strategy based on these demands and needs has been mentioned. In the third part, the subject of the thesis was analyzed with the details of the IPA. In the fourth chapter, the statistical methods applied in a textile company and the analysis of IPA are included.