Hayvancılık işletmelerinde kullanılan su ısıtma sistemlerinin enerji tüketimlerinin güneş enerjisinden karşılanma potansiyeli
Water heating systems used in livestock farms and the potential of reducing thei̇r energy consumption level by using solar energy
- Tez No: 575516
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖNÜLOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hayvansal üretim yapılırken verimli ve kaliteli ürün yetiştirmek ana amaçlardan biri olmakla birlikte bir taraftan da girdi maliyetlerini olabildiğince minimize etmek gerekmektedir. Önemli olan girdi maliyetlerinden birisi de enerjidir. Enerjinin yoğun olarak kullanıldığı hayvansal üretim alanı ise süt hayvancılığıdır. Bu çalışmada hayvancılık işletmeciliğinin yapıldığı çiftliklerdeki süt sağım sistemlerinde sıcak su ile yapılan işlemlerin enerji sarfiyatını yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi ile karşılayabilmek adına güneş kolektörlerinden faydalanarak sistemin kurulmadan önce ve sonrasındaki ölçümler ve hesaplamalar sonucu elde edilen parametrelerle sistemin kazanımları tespit edilmiştir. Çalışmalarımız Süleymanpaşa, Tekirdağ'da bulunan bir süt sığırcılığı işletmesinde sürdürülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekildedir: Sistem bağlanmadan önceki 17,625 kWh/gün olan ortalama günlük elektrik enerjisi tüketimi kolektör sistemi devreye alınarak 13,329 kWh/gün'e düşmüştür. Her iki dönem arasında yapılan tasarruf oranı %24,374 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçların paylaşımıyla oldukça sınırlı düzeyde kullanımı olan güneş kolektörlerinin kullanımının yaygınlaşması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
It is necessary while producing efficient and quality animal production, reducing production cost at the same time. One of significant cost is energy. The most intensive energy used in animal production is dairy farm. In this research, it was aimed that reducing energy consume at water heating system used in dairy farms. Solar panel as a kind of renewable energy was used for this aim. Determination of energy saving level was determined by measuring before the panel installation and after installation energy consume at the example farm. This research was held in a dairy farm located in Suleymanpaşa, Tekirdağ. The results were fallows; before the panel installation energy consume was 17,625 kWh/day and the after installation it was reduced as 13,329 kWh/day. Saving ratio was 24,374%. Solar collector which used with limited number will be definitely used widely after publishing this thesis in future.