8- 10 yaş grubu çocuklarda sporda yetenek seçimi ile kinestetik zeka ve fiziksel öz saygınlık arasındaki ilişki
The relationship between talent identification in sports and kinesthetic intelligence and physical self-esteem in children aged 8-10 years
  1. Tez No: 575515
  2. Yazar: ESRA SOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI AHMET PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı; 8-10 yaş grubu çocuklarda sporda yetenek seçimi ile kinestetik zekası ve fiziksel öz saygınlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Ankara ilinde 2018- 2019 eğitim öğretim yılında bir özel okuldan 150 öğrenci (83 kız, 67 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, kinestetik zeka algıları ölçmek için“Çoklu Zeka Kuramı Gözlem Formu”, hem öğretmen hem de öğrenciye uygulanmıştır. Öğrencilerin yetenek seçimlerinde ölçüt olarak“ Eurofit Test Bataryası”uygulanmıştır. Öğrencilerin fiziksel öz saygınlıklarını ölçmek için ise“Fiziksel Olarak Kendini Tanımlama Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmada güvenilirlik analizi yöntemi olarak Cronbach Alfa Katsayısı kullanılmıştır. Boyut indirgemek ve değişkenleri sınıflandırmak adına faktör analizi kullanılmıştır. Araştırmada; korelasyon matrisi, bağımsız iki örnek t-testi ve bir yönlü ANOVA, çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında; Katılımcıların kinestetik zeka algıları, fiziksel öz saygınlıkları ve yetenek seçimi ölçütleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların öğretmenlerin bakış açısıyla çocukların kinestetik zekası ve fiziksel öz saygınlıkları arasında da anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmada cinsiyet değişkeninde ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanılmamıştır. Bu çalışmadaki veriler, öğrencilerin sporda hangi branşa yatkın olduğunu belirlemek için yetenek seçimi ölçütü olarak kullanılabilir ve fiziksel öz saygınlık algılarını da analiz edilerek öğrencinin psikolojik olarak hazır olup olmadığının belirlenmesi için kriter sayılabilir. Çalışmada elde edilen sonuçlara öğretmenlerin görüşleri de eklenince, öğrencinin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak uygun olduğu branş seçimi konusunda yol gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between talent identification in sports and kinesthetic intelligence and physical self-esteem of 8-10 age group children. In the 2018-2019 academic year, 150 students (83 girls and 67 boys) participated in the research voluntarily from a private school in Ankara. In the research,“multiple intelligence theory observation forms”were applied to both the teacher and the student.“Eurofit Test Battery”was used to measure students' abilities. Physically self-defined inventory was used to measure students' self-esteem. Cronbach Alpha Coefficient was used for reliability analysis. Factor analysis was used for size reduction and classification. In the research; correlation matrix,independent two sample t-test and simplex one way ANOVA, multiple comparison tests were used. A significant relationship was found between the participants perceptions of kinesthetic intelligence, physical self esteem and ability selection criteria. Besides, a significant relationship was found between the teachers' point of view and the kinesthetic intelligence and physical self-esteem of the children. In the research there was no statistically significant difference in gender variable. The data in this research can be used as a skill selection criterion to determine which event is relevant for the students in sports and Analyzing physical self-esteem perceptions can be considered as a criterion for determining the psychological preparation of the student. When the opinions of the teacher are added to the results of the research, will be guided in the selection of the events psychologically and physiologically appropriate for students.