Güneydoğu Anadolu sofralık üzüm çeşitlerinde göz verimliliği ve uygun budama seviyelerinin tespiti
Efficiency and determination of suitable pruning levels in Southeast Anatolia table grape varieties
- Tez No: 575537
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN GÜRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu Çalışma 2014 ve 2015 üretim döneminde Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü arazisi üzerinde bulunan Güneydoğu Anadolu Asma Gen Kaynakları Ahmet Münir Bilgen Üretim parselinde yer alan 4 ve 6 yaşlı, 1103 Paulsen Amerikan Asma anacı üzerine aşılı, bölgede yaygın olarak yetiştirilen ve standart çeşit olarak kabul görmüş Horoz Karası, Hatun Parmağı, Dımışkı, Dökülgen ve Kızlar Tahtası çeşitleri ile yerel çeşitlerden Ağ Üzümü, Azezi, Bal Üzümü, Gülgülü, Külahi, Künefi, Oğlak Karası, Üvezi ve Muhammediye üzümleri çeşitlerinde yapılmıştır. Belirtilen üzüm çeşitlerinin göz verimliklerinin belirlenmesi için göz sürdürme tekniği ile salkım sayısı tespiti uygulanmıştır. Göz verimlikleri yanında araştırmaya konu tüm çeşitlerde hasat döneminde salkım ağırlıkları (g), tane ağılıkları (g), suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) değerleri % olarak ve titre edilebilir asit içeriği litrede g düzeyinde tespit edilmiştir. Çalışma neticesinde üzerinde çalışılan her bir çeşit için optimum budama seviyesi önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was held in Gaziantep Pistachio Research Center South East Vitis Genatic Resources Parcel with 4 to 6 years old vitis vinifera table grape varieties which grafted on 1103 Pulsen scions. As common varieties Horoz Karası, Hatun Parmağı, Dımışkı, Dökülgen and Kızlar Tahtası and as local varieties Ağ Üzümü, Azezi, Bal Üzümü, Gülgülü, Külahi, Künefi, Oğlak Karası, Üvezi and Muhammediye were used. To determine bud productivities of these varieties artifical bud burst method was employed. Beside evaluation of bud productivity, cluster and berry weight(g), total soluble solid (%) and acidity (g/l) were studied. According to results prunning suggestion for each variety were made.