Kaplamalı ve kaplamasız perlit agregasıyla üretilen harçların fiziksel ve mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of physical and mechanical properties of mortars manufactured with coated and uncoated perlite aggregate
  1. Tez No: 575538
  2. Yazar: FIRAT ŞANLİTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL AKYÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Perlit ülkemizde rezerv olarak yer alan en önemli yeraltı kaynaklarımızdandır. Isı ile genleştirildiğinde ilk hacminin 20 katına kadar genleşebilen bir kayaçtır. Genleştirilmiş perlit inşaat sektörü, tarım sektörü, gıda sektörü, tıbbı ilaç ve kimya sektörü gibi sanayi sektörlerinde kullanılmaktadır. Genleştirilmiş perlit yüksek ısı ve ses yalıtımı özellikleri nedeni ile düşük yoğunluklu yapı malzemesi olarak en fazla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Hafif olmasından dolayı binanın ölü yükünün azalmasını sağlamakta bu nedenle yapının depreme karşı performansını arttırmaktadır. Ancak yüksek su emme kapasitesi nedeniyle genleştirilmiş perlit betonun fiziksel ve mekanik özeliklerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle genleştirilmiş perlit agregalar polimerle kaplanarak su emmesinin azaltılmasına dönük çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada; genleştirilmiş perlit kaplamalı ve kaplamasız olmak üzere sırasıyla %0, %20, %40, %60, %80 oranlarında rilem kumu ile yer değiştirilerek harç üretimleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen tüm harç numunelerinin etkin su/çimento oranı 0,6 olarak belirlenmiştir. Kaplamalı ve kaplamasız genleştirilmiş perlit agregalı harç serilerinde; kuru birim hacim ağırlık, basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, kılcal su emme katsayısı, ultrases geçiş hızı, su emme oranı ve ısıl iletkenlik hesap değeri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar genleştirilmiş perlitin artış oranına bağlı olarak harç numunelerin birim ağırlığının düştüğünü bununla beraber fiziksel ve mekanik özeliklerinin de değiştiğini göstermiştir. Isıl iletkenlik değerinin düşmesi ile birlikte daha iyi ısı yalıtım özelliğine sahip harç numuneler elde edilmiştir. Genleştirilmiş perlitin polimer kaplanması fiziksel ve mekanik özellikleri iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Perlite is one of the most important underground resources in our country. It is a rock that can expand up to 20 times its initial volume when expanded by heat. Expanded perlite can be used in industrial sectors such as construction sector, agriculture sector, food sector, medicine and chemical sector. Expanded perlite is used as a low density building material due to its high heat and sound insulation properties. Due to its lightweight, it decreases the dead load of the building and therefore increases the performance of the building against the earthquake. However, due to its high water absorption capacity, expanded perlite affects the physical and mechanical properties of concrete negatively. Therefore, it was tried to reduce water absorption by covering the expanded perlite polymer. In this study; mortar production was carried out by replacing with 0%, 20%, 40%, 60% and 80% rilem sand respectively with expanded perlite coated and uncoated. The effective water to cement ratio of all mortar samples was determined as 0,6 Tests were carried out on mortar samples to determine density, compressive strength, flexural strength, capillary water absorption, ultrasonic pulse velocity, water absorption ratio and thermal conductivity. The results showed that the density of mortar samples were reduced with increasing perlite content and that the physical and mechanical properties changed accordingly. Mortar samples with thermal insulating properties were obtained as a result of reduced thermal conductivity. Polymer coating of expanded perlite improved physical and mechanical properties.