Şanlıurfa koşullarında Echinacea purpurea bitkisinin verim ve bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and plant characteristics of E. purpurea plant in Sanliurfa conditions
- Tez No: 575539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHABİP ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, Ekinezya (Echinacea purpurea L. Moench)'nın, Şanlıurfa koşullarında, verim ve bazı tarımsal özelliklerini belirlemek amacıyla, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Osmanbey Yerleşkesi, Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanında, 2018 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Gözlemler 2017 yılında dikilen bitkilerde tesadüfen seçilen, 50 bitkiden alınmıştır. Sezon boyunca 4 biçim alınmış ve biçimlere göre bitki boyu (5.00-70.00 cm), dal sayısı (1.00-5.00 adet/ocak), yan dal sayısı (0.00-16.00 adet/bitki), çiçek sayısı (1.00-17.00 adet/bitki), yeşil herba verimi (1.00-270.70 g/bitki), kuru herba verimi (0.078-69.76 g/bitki), kuru yaprak verimi (0.005-22.54 g/bitki), taze çiçek verimi (1.00-76.58 g/bitki), kuru çiçek verimi (0.014-17.79 g/bitki), taze kök verimi (4.78-94.85 g/bitki), kuru kök verimi (1.35-35.73 g/bitki), kuru yaprakta uçucu yağ oranı (% 0.01), kuru kökte uçucu yağ oranı (% 0.03), kuru sapta uçucu yağ oranı (% 0.03) ve kuru çiçekte uçucu yağ oranı (% 0.04), kuru rozet yaprakta uçucu yağ oranı (% 0.03) gözlemleri alınmıştır. Ayrıca, uçucu yağda ana bileşen olarak %14.61 2-Hexyl hydroperoxide olduğu ve bunu %11.62 Verbenol, %10.52 3-Hexyl hydroperoxide, % 8.64 Caryophyllene oxide izlendiği saptanmıştır. Elde edilen verilerin genel ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. İncelenen özellikler yönünden bitkiler arasında büyük varyasyonlar saptanmış ve en yüksek değerler birinci biçimden elde edilmiştir. Genel olarak sıcaklık artışı ve geciken biçimler verimi düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
The research has been conducted in Harran universty, Osmanbey Campus at Agrıcultural Faculty by terms of Agricultural Research an Practicing at the end of 2018, in order to define some agricultural an productivity features of Echinacea (Echinacea purpurea L. Moench) with Şanlıurfa's climate conditions. Observations were obtained from the 50 examples of plants which were picked randomly, that are planted in 2017. Throughout the season they took 4 shapes and according to plant sahpes the palnt height (5.00-70.00), numbers of branches (1.00-5.00 number/january), sub-branch number (0.00-16.00 number/plant), bloom number (1.00-17.00 number/plant), grain of green herba (1.00-270.70 g/plant), dry herba grain (0.078-69.76 g/plant), dry leaves grain (0.005-22.54 g/plant), hot flower grain (1.00-76.58 g/plant), dry flower grain (0.014-17.79 g/plant), hot roon grain (1.35-35.73 g/plant), volatile oil of dry leaves rate (%0.03), volatile oil of dried (%0.04), volatile oil of dried rosette leaf rate (%0.03). Besides, ıt is observed that the volatile oil on main constituent is as follow, %14.61 included Hexyl hydroperoxide, %8.64 Caryohyllene oxide. Obtained datas and their averages and standard aviations are calculated. ıt is obtained that there are variates between the plats which are inpected and the most values are taken from the fist form. Generally the increasin of temperature lowered the increasing of productivity.