Sinop-Samsun karayolunda asfalt tozlarındaki bazı ağır metal düzeylerinin araştırılması
Investigation of some heavy metal pollution in asphalt powders in Sinop-Samsun highway
  1. Tez No: 575555
  2. Yazar: MÜCELLA GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTDİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Sinop-Samsun karayolu üzerindeki 17 noktadan alınan toprak numunelerinin metal içerikleri (Pb, Cd, Ni, Cr, Cu) karşılaştırılarak bölgeler arasındaki kirlilik düzeyleri belirlenmiştir. 10'ar km'lik aralıklarla toplanan asfalt tozları laboratuvar ortamında kurutularak, İndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrometresi (ICP-MS/MS ) cihazı yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde ortalama Pb değeri 8,78 mg/kg kuru toprak, ortalama Cd değeri 0,12 mg/kg kuru toprak, ortalama Ni değeri 17,18 mg/kg kuru toprak, ortalama Cr değeri 28 mg/kg kuru toprak, ortalama Cu değeri ise 33,06 mg/kg kuru toprak olarak bulunmuştur. Ayrıca; ICP-MS/MS cihazından elde edilen veriler SPSS versiyon 22 paket programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiş olup, korelasyon analiz sonuçları değerlendirildiğinde toplanan toz örnekleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen toprak numunelerine ait veriler Türkiye ve Dünyadaki toprakta müsaade edilen ağır metal sınır değerleri ile karşılaştırıldığında; genel olarak toprakta ağır metal birikiminin kabul edilebilir sınır değeri aşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the metal contents (Pb, Cd, Ni, Cr, Cu) of soil samples taken from 17 points on Sinop-Samsun highway were compared and the pollution levels between the regions were determined. Asphalt dust collected in 10 km intervals was dried in laboratory and analyzed by Inductively Paired Plasma-Mass Spectrometer (ICP-MS / MS). In the analyzes, the average Pb value was found to be 8,78 mg / kg dry soil, mean Cd value was 0,12 mg / kg dry soil, mean Ni value 17,18 mg / kg dry soil, average Cr value 28 mg / kg dry soil, average Cu and 33,06 mg / kg dry soil. Also; The data obtained from the ICP-MS / MS device were statistically evaluated by using the SPSS version 22 package program and, while the correlation analysis results were evaluated, it was found that there was a positive and significant relationship between the collected powder samples. The data of the soil samples obtained from the study results, Turkey and heavy metal levels compared with the permissible land in the world; usually, heavy metal accumulation in soil did not exceed the acceptable limit value.