Yönetici eğitim düzeyinin çalışan performansına etkisi: Kahramanmaraş tekstil sanayi örneği
The effect of executive education level on employee performance: the case of Kahramanmaraş textile industry
- Tez No: 575591
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz iş dünyasında bilgi çağının bize sunduğu teknoloji rekabet ortamının dinamiklerini oluşturmaktadır. Teknolojiye sermaye gücü ile ulaşılabilir. Sermeye gücüyle ulaşılabilen teknoloji her geçen gün rekabetteki etkinliğini yitirmektedir. Çünkü işletmeler sermaye gücüyle teknolojiye ulaşabilmektedir. Bu yüzden işletmeler için artık teknolojiye ulaşmaktan çok teknolojiyi kullanabilme daha önemli hale gelmiştir. Dolayısıyla işletmelerde teknoloji donanımını kullanma işletme çalışanları tarafından yapılmaktadır. Teknolojinin bize sunduğu makine ve teçhizatların kullanımı işletme çalışanları tarafından yürütülüyor olması nedeniyle iş gücünü ve performansının verimli kullanılması teknolojinin sunduğu makine ve teçhizatlar kadar önemlidir. İş gücünü ve performansını doğru kullanarak rekabette üstünlük sağlamak isteyen işletmelerin insan kaynakları yönetiminin her kademesinde örgüt çalışanlarının performansına önem göstermeleri gerekir. Bütün yönetici kademeleri işgörenlerden oluşan örgüt yapılanmasıyla ve işleyişiyle ilişkilidir. Yöneticilerin tutum ve davranışına veya yönetim şekline bağlı olarak çalışan performansı etkilenecektir. Çalışan performansının doğrudan etki edeceği yöneticilerin yönetim şekli: yöneticilerin iş tecrübesi, akademik eğitimi ve hizmet içi eğitimleri ile olan ilişkileri bu çalışmada incelenecektir.“Yönetici Eğitim Düzeyinin Çalışan Performansına Etkisi”başlıklı çalışma kapsamında“Kahramanmaraş Tekstil Sanayi”örnek evren olarak belirlenmiştir. Araştırmada 115 tane alt, orta ve üst düzey yöneticinin, hiyerarşik olarak alt kademesinde çalışan 1206 çalışanla yüz yüze görüşmeler yapılarak 33 sorudan oluşan anketle veriler toplanmıştır. Toplanan bu veriler ışığında“Yönetici Eğitim Düzeyinin Çalışan Performansına Etkisi”değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu işletmelerdeki çalışanların performansı yöneticinin akademik eğitimine, işletmelerdeki hizmet içi eğitime ve iş tecrübesiyle doğru orantılı ve pozitif etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The technology presented to us by the information age in today's business world constitutes the dynamics of the competitive environment. Technology can be reached with fund power. The technology which can be reached with fund power is losing its effectiveness in competition every day. Because businesses can reach technology with fund power. This is why it has become more important for businesses to use technology than to reach it. Therefore, the use of technology equipment in bussines is carried out by the employees of the bussines. The use of the machinery and equipment offered to us by the technology is carried out by the employees of the business because the efficient use of the work force and performance is as important as the machinery and equipment offered by the technology. Businesses that want to gain the upper hand in competition by using their work force and performance correctly must show importance to the performance of organization employees at all levels of human resources management. All executive positions are related to the organization structure and functioning of employees. Employee performance will be affected depending on the attitude and behavior of managers or the way they manage it. In this study, managers 'relationships with management style, managers' work experience, academic training and in-service training will be examined. Within the scope of the study titled“ Effect Of Executive Education Level On Employee Performance”,“Kahramanmaraş Textile Industry”was determined as sample universe. In our research, we conducted face-to-face interviews with 1206 employees of 115 lower, middle and senior managers, who worked in the bottom tier hierarchically, and collected data from a survey of 33 questions. In the light of these data collected, the“Impact Of Executive Education Level On Employee Performance”was evaluated. As a result of the evaluation, it was observed that the performance of the employees in the businesses affected the academic training of the manager, in-service training in the business and in direct proportion to their work experience.