Epitomizing the 21st century Filipino women through visual advertisements in the Philippines
21. yüzyıl Filipinli kadınların görsel reklamlarda tanımlamaktadır: Filipinler örneği
  1. Tez No: 575621
  2. Yazar: TRACY MAE ESPALLARDO ILDEFONSO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Filipinli kadınlar, 1500'lerde başlayan batı ülkelerinin çoğul sömürgeleştirilmesi nedeniyle eşitsiz muamele görmeye başlamaktadır. Özellikle eğitim, politika ve medeni haklar konusunda eşit fırsat tanınmamaktadır. Filipinli kadınlar, bugüne kadar eşit haklara ulaşmak Amacıyla uzun süre uğraşmıştır. Modern zaman, eşit fırsatlara ulaşmalarına yardımcı olmuştur. Fakat Filipinli kadınlar gerçekten toplum tarafından iyi muamele edılmaktadır mı? Bu çalışma, özellikle reklamcılık alanında, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Daha önceki araştırmalar, Filipinli kadınların 1900'lerde reklamlarda klişeleştirilmiş ve yanlış tanıtıldığını göstermiştir. Bu araştırmanın amacı, günümüzde Filipinli kadınların reklamda nasıl tanımlandıklarını açıklamaktadır. Önemli değişiklikler varlık kazanmaıştır mu? Modern bir dünyada çağdaş bir kadın olarak Görülmesini sağlamıştır mı ? Bu çalışmada Filipinler'deki 225 televizyon ve basılı reklamları analiz etmektedir. Bu çalışma, Filipin topluluğunun önemli ölçüde değiştiğini, dönüştürülmüş ve ilerlediğini tespit etmiştir. ancak, reklamlardakı kadınların tasviri değişmemiştir. Bu çalışma aynı zamanda kadınları baskı reklamlarında modernize etme girişimlerinin olduğunu da bulmakatadır. Ancak, Filipinli kadınların reklamlarla ilgili tasvirlerinin geliştirilmesine yardımcı olacak önemli bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Filipino women had a long fight towards gender quality in different areas of life. Multiple colonization of western countries had forced them to conform to the standards of a patriarchal and conservative society. These practices had boxed Filipino women into an inferior role, affecting their rights and representation in all possible ways; including politics, education, and media. The modern society had provided Filipino women rights to protect them, and platforms to make sure that the fight can still progress. But one concern still surfaces: are Filipino women really represented equally in the Philippine setting? This study aims to contribute to the fight towards gender equality in the Philippines, specifically on proper representation of Filipino women in media through advertisements. This study analyzed 225 Philippine TV and print advertisements from years 2010 to 2018 in order to determine if the portrayal of the Filipino women on visual advertisements had significantly changed compared to the traditional representation of women on advertisements from the 1900's. The study had uncovered that the Philippine society had considerably transformed overtime, yet the portrayal of women in advertisements still remained the same. The study found out that stereotyping on Filipino women is still present in this industry. However, the attempts to modernize them were observed. But they were more visible on print advertisements than TV's. Despite these efforts, there was no huge impact to cause a momentum shift favoring the Filipino women in the Philippine advertising field.