Sultan II. Abdülhamid Dönemi'nde maliye komisyonları ve faaliyetleri (1876-1909)
Financial commissions and their activities during the Reign of Abdulhamid II (1876-1909)
  1. Tez No: 130445
  2. Yazar: ÖMERÜL FARUK BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
VI ÖZET Sultan II. Abdülhamid Döneminde Maliye Komisyonları ve Faaliyetleri, başlığıyla hazırladığımız bu tezde Cumhuriyet Türkiyesinin kökenlerinin saklı olduğu Sultan II. Abdülhamid döneminin malî anlayışım simgeleyen kuruluşlar olarak maliye komisyonları İncelenmektedir. Sultan EL Abdülhamid dönemi malî politikalarında birinci derecede rol oynayan komisyonlar bu dönem maliyesinin reformist yamnı ve Saraya olan bağlılığını simgeler. Saray ve Babıâli'nin hedeflediği reformların merkezinde yer aldıkları gibi, Padişah'ın maliye üzerindeki denetimini de pekiştirdiler. Başlangıçta daha çok reforma yönelik faaliyet gösterirlerken zamanla denetleme yönleri ağırlık kazandı. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yabancı malî denetimi korkusunun en yoğun yaşandığı günlerde ortaya çıkmış ve önemli reformlara imza atmış Islahat-ı Maliyye Komisyonu; ikinci bölümde Muharrem Kararnamesinin ilam ve Düyûn-ı Umûmiyye İdaresinin kurulduğu günlerle, kaynaklarda devlet idaresinin Saraya toplandığı söylenen 1890'larm başlan arasında faaliyet gösteren ve önemli bir kısmı bütçe komisyonu olan komisyonlar ve son bölümde ise idarenin Saraya toplandığı söylenen dönemde faaliyet göstermiş olan maliye komisyonları ele alındı. Bir kısmı Padişahın başkanlığında kurulan bu komisyonlar masraflar ve havaleler üzerinde önemli bir denetim sağladı. Özellikle son kurulan komisyon olan Maliye Komisyon-ı Âlîsiyle beraber bu denetim zirveye ulaşmıştır. Olağanüstü ve devlet mekanizmasının gayrı tabii unsurları olarak da nitelendirilebilecek olan maliye komisyonları, Sultan BL Abdülhamid döneminde malî İstikrarın sağlanması ve malî İmkanların planlı bir şekilde kullanılmasında da çok önemli bir rol oynamışlardır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this thesis, which is prepared under the title of ' 'Financial Commissions and Their Activities during the Reign of Abdulhamid II", financial commissions of the reign of Sultan Abdulhamid EL, are examined as the epitomizing institutions of financial politics of the period. Financial Commissions played the crucial role in determining financial policies of the period. These commissions symbolize the the dependence -of financial policies- on the palace and their reformist side. Commisions that played an important role in carrying out the reforms aimed at by the Sublime Porte and the Palace, reinforced the control of Sultan Abdulhamid n over financial policies. In the beginning, commisions were engaged much more in reforms but later their inspective side gained more importance. This thesis consists of a prologue and three chapters. In the first chapter, Financial Reform Commisson, which was established in the days of intense fear of foreign financial supervision and which realized important reforms, is examined. In the second chapter, financial commissions which were active from the declaration of Muharrem Decree and establishment of Public Debt Adminisration to the first years of 1890s and a considerable number of which were budget commissions, are examined. In the last chapter, financial commmsions which were active during a period in which financial administration is concentrated at the Palace, were examined. These commissions, a considerable number of which were established under the presidency of Sultan Abdulhamid EL, gained a considerable control over expenditures and havales. This control reached to a peak with the establishment of the last financial commission. Financial commissions, which can be described as the extraordinary elements of state mechanism, played a crucial role in establishing a financial stability and programmed utilization of financial resources.