Yüksek nemli kuru kaysı işleme ve muhafaza tekniğinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 57562
  2. Yazar: FİLİZ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
vn ÖZET Türkiye kuru kayısı üretiminde dünyada ilk sırada yer almaktadır. Kuru kayısı Türkiye ekonomisi ve ihracatı için en önemli tarım ürünlerinden biridir.Türkiye'de kuru kayısı tüketimi çok azdır ve üretilen kuru kayısının % 95 gibi büyük bir oranı ihraç edilmektedir.îhracatı ve tüketimi arttırmak için kuru kayısı için yeni tekniklerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada nemleri arttırılmış kuru kayısılar çeşitli gaz kompozisyon larında, nem ve gaz geçirgenliği az olan bir film ile ambalajlanarak, oda sıcaklığında saklanmıştır. Bu işlem iki kere yapılmış, ilkinde 10 değişik işleme tekniği, ikincisinde 6 değişik işleme tekniği kullanılmıştır. Daha sonra depolama sırasındaki değişimler fiziksel, kimyasal ve duyusal testlerle incelenmiştir. Sonuç olarak yüksek nemli tüketimi kolay yeni bir ürün geliştirilmiştir. Ayrıca yüksek nemli kayısıların uzun zaman muhafaza edilebileceği fakat bunun için inert gazlarla yapılan ambalajlamanın yeterli olmadığı aynı zamanda ısısal bir işlem uygulamanın da zorunlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
vnı SUMMARY Turkey is the leading country in dried Apricots product in the world.Dried Apricot is one of the most important agricultural product for Turkish economy and export. The consumption of dried Apricot is very low in Turkey and so 95% of the whole dried Apricot production is exported. To increase the amount of export and consumption, it is necessary to introduce new processing techniques for dried Apricots. As a part of the study dried apricots with a higher than normal moisture content were stored at room temperature in various compositions of gas after being packed in plastic wrap that was low in permeability to moisture and gas. The procedure was carried out twice. The first time 10 different processing techniques were used while the second time 6 were used. Later the changes that occurred during storage were examined using physical, chemical, and sensory tests. As a result, a new product high in moisture and easy to consume was developed. In addition, it was found that apricots with high moisture can be stored for a long time at normal conditions. However, packing them only with inert gas is not enough. It is also necessary for them to undergo a thermal process.