Atık oso geri kazanım sistemleri ve ekonomik etüdü
- Tez No: 57564
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Günümüzde ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde, endüstriyel enerji tüketiminin, yaklaşık dörtte biri, sıcak gazlar ve sıvılar şeklinde atılarak kaybolmaktadır. Bu kayıp, atık ısı geri kazanımı temel tekniklerinin uygulanmasıyla önemli ölçüde azaltılabilir. Enerji fiyatlarında ki artış, atık ısı geri kazanım sistemleri için yapılan yatırımları, karlı ve kısa zamanda kendini geri öder hale getirmiştir. Bu çalışmada, atık ısı geri kazanımı için kullanılabilecek alternatif sistemlerin genel özellikleri verilmiş ve bir seramik fabrikası için bir atık ısı geri kazanım siste mi tasarlanmıştır» Endüstriyel atık sıvılardan, ısı geri kazanımı için kullanılabilecek sistemler, (gövde-boru,sriral,lamelli ve kapalı boru tipi ısı değiştiricileri) yapım malzemeleri, basınç ve sıcaklık sınırları, akım debisi, basınç düşüşü, kirlenme durumu, temizlenmesi ve tamir edilebilme olanakları gibi, değişik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, approximately 25% of industrial energy consumption is lost by wasted and liquid in the developing coutries like our country. This waste energy can be reduced by using waste recovery systems increa sing of the energy priceses have made investments profi table and shorter payback period for the waste heat recovery systems. There is one aplication of waste heat recovery system for a seramical factory, and general qualifications of the alternative systems for heat recovery is explained and compared to each other. Heat recovery systems from industrial waste liquids, (shell and tube, spiral, lame liar and closed- tube hea£ exchangers) have been considered from different viev points such as, materials, pressure and limitsof temperature, flow- rate, pressure drop, cleaning and repairabilty.