Tevkarîya sînemaya Kurdî ji bo edebiyata Kurdî
Benefits of Kurdish literature to Kurdish cinema
- Tez No: 575630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde, sinema dünyası üzerine en önemli konularından biri, sinemanın edebiyattan alıntılarıdır. Bu sinemanın hitap ettiği her toplum için geçerlidir ve her senarist ve yönetmen için önemlidir. Edebiyat sinemaya uyarlandıktan sonra sinemanın kalitesi ve önemi arttı. Sinematografik dünyasının tarihini göstermek zorunda kalırsak, sinematografiyi romantizmden ve romantizmin hikayelerinden görmek mümkündür. Kürt edebiyatında hikayecilik, Kürt yönetmenleri tarafından sıkça başvurulan edebi alandır. Biz de bu çalışmamızda, her ne kadar dünya sineması ve edebiyatından bahsetmişsek de, asıl amacımz Federal Kürdistanda (Irak Kürdistanı) yönetmen ve senaristerin Kürt sineması ve edebiyatla ilişkisini ve Kürt sinemasına katkıları üzerindeki çalışmalara dikkat çekmek istedik. Bu alanda Kürt edebiyatından sinemaya uyarlanmış sayısız eser bulunmakta. Bunlardan bazıları başarısız olmasına rağmen, bazıları uluslararası alanda ödül de almıştır. Tezin birinci bölümünde sinema ve sinemanın kameraya geçiş aşamasından, ikinci bölümde ise sinemanın edebiyatla ilişkisini ele almışız.
Özet (Çeviri)
Nowadays one of the most important subjects in the world that has an important situation by the critics and literature writers is the literature`s benefits for the cinema. in the world in each culture cinema has It's importance, After a short time of cinema's appearance it could get a lot of advantages From the literature. If we look at the history of the cinema in the world most of the cinematic works used visualisation by using novels, stories and literary works. In the Kurdish cinema most of the stories and literature contexts are made films by Kurdish directors.In our research we focused on the relation between the Kurdish cinema and literature.Our limit is in southern Kurdistan those two Kurdish literature contexts had their benefits in southern Kurdistan for the purpose of making films .although our research contains two parts .The first part talks about the history of the cinema and making cinema cameras, For the readers understanding.The second part is the relation between cinema, literature and those who first used the scenario in the Cinema and the Kurdish literature benefits for Kurdish cinema. In our research introduction we shortly talk about the history of Kurdish literature.