Kamu ve özel sektör banka çalışanlarının performans değerlendirme sistemine ilişkin adalet algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkileri
The efffects of public and private sector bank employees perceptions of organizational justice on the performance evaluation system on organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 575661
  2. Yazar: HACER ÇAVUŞ DALYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde gerek kamu gerekse özel sektörde işletmelerin en değerli kaynağı insan kaynağıdır. Bu stratejik kaynağın verimliliğini etkileyen her faktör işletmeler açısından hayati önem taşımaktadır. Örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık davranışı çalışan verimliliği üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu sebeple, bu iki kavram örgütsel davranış alanının popüler araştırma konuları arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, örgütsel adalet algısının çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışlarını etkileyip etkilemediğini belirlemektir. İlk olarak, araştırmamıza başlamadan önce kavramlarımızla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Ardından Kocaeli ve İstanbul bölgesinde aktif olarak faaliyet gösteren kamu ve özel sektör banka çalışanlarına anketlerimiz dağıtılmıştır. 130 banka çalışanından elde edilen anket sonuçları, değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek üzere kullanılmıştır. Veriler geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinden sonra korelasyon analizi, regresyon analizi ve diğer istatistiksel analizler ile test edilmiştir. Bu analizler sonucu bazı veriler elde edilmiştir. Bu veriler çalışmanın ilerleyen bölümlerinde aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the most valuable resource of enterprises in both public and private sector is human resources. Every factor that affects the efficiency of this strategic resource is vital for businesses Organizational justice and organizational citizenship behavior have positive effects on employee productivity. Therefore, these two concepts are among the popular research topics of the field of organizational behavior. The main purpose of this study is to determine whether or not perception of organizational justice affect employees' organizational citizenship behavior. Firstly, a literature review was made about our concepts before starting our research. Then, our surveys were distributed to public and private sector bank employees active in Kocaeli and Istanbul regions. The survey results obtained from 130 bank employees were used to examine the relationships between variables. After confirmatory factor analysis, data were tested by correlation analysis, regression analysis and other statistical analyzes. As a result of these analyzes, some data were obtained. These data will be transferred to you next sections in our study.