Devletin kalkınma politikaları içindeki rolü ve kapsayıcı kalkınma
Role of state in development policies and inclusive development
- Tez No: 575667
- Danışmanlar: PROF. DR. TURKAY BERKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kapsayıcı kalkınma kavramı, geleneksel kalkınma politikalarının ve küreselleşmenin başarısız olması sonucunda ortaya çıkmıştır. 1990'lı yıllarda, dünyada yoksulluğun ve gelir dağılımında eşitsizliğin artması sonucunda, kapsayıcı kalkınma kavramı, dünya ekonomi ve siyasi gündemine dâhil olmuştur. Kapsayıcı kalkınma anlayışı, devletin kalkınmayı kapsayıcı hale getirmek için gerekli müdahaleleri yapmasını öngörmektedir. Bu çalışmada, kapsayıcı kalkınma yalnızca ekonomik açıdan değil, aynı zamanda insani, kurumsal ve sosyal yönleriyle birlikte incelenmiştir. Bu bağlamda, kapsayıcı kalkınma açısından çeşitli seviyelerde bulunan üç ülke incelenmiş ve bu ülkeler Türkiye ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma ile Türkiye'nin kapsayıcı kalkınma konusundaki seviyesi incelenmiştir. Kapsayıcı kalkınma konusunda yapması gerekenler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of inclusive development emerged as a result of the failure of traditional development policies and globalization. In the 1990s, as a result of increasing poverty and inequality in income distribution in the world, the concept of inclusive development was included in the world economic and political agenda. The concept of inclusive development requires that the state take the necessary interventions to make development inclusive. In this study, inclusive development is examined not only in economic terms but also in human, institutional and social aspects. In this context, the three countries that has various levels were examined in terms of inclusive development were compared with Turkey. With this comparison, on Turkey's level of inclusive development were examined. What needs to be done in terms of inclusive development is indicated.