56 numaralı Konya Şer'iyye Sicili'nin değerlendirilmesi ve transkripsiyonu(1742-1743)
The evaluation and transcription of number 56 Konya Şer'iyye Registration(1742-1743)
  1. Tez No: 575666
  2. Yazar: KORAY TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 790
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nin merkez ve taşrada uyguladığı idari, siyasi ve içtimaî politikaları göstermek ve bölgelerdeki insan ilişkilerine şahit olmak için iyi belgelerdir. Bu nedenle siciller tarih, hukuk, askeri tarih, iktisadi ve kültür tarihi gibi kaynak olma özelliğini göstermektedir. 1155-1156(1742-1743) yıllarını kapsayan 56 Numaralı Konya Şer'iyye Sicilin'de bir hayli belge bulunmaktadır. Bu belgeler içerisinde fermânlar, beratlar, buyruldu, boşanma, darb ve hırsızlık davaları gibi belgeler bulunmakla birlikte, bu sicilde miras davaları, mülk satışları ve vasi tayini ile alakalı belgeler fazla yer işgal eder. 56 Numaralı Sicil çalışması giriş ve metin kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde defterdeki belgeler konularına göre tasnif edilerek belge türleri ve muhtevaları hakkında bilgiler verilmiştir. Metin kısmında ise belgelerin transkripti yapılmış, belgedeki hicri tarihler miladi tarihe çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sharia registry, are the credible documents demonstrating the administrative, political and social policies of the Ottoman Empire center and to witness human relations in provincial policies. For this reason, the registers show the characteristics of being sources such as history, law, military, economic and cultural history. There are ample documents in 56th Konya Sharia Registry, which include the period from 1155-1156 (1742-1743). Though the documents include edicts, patents, orders, alimony appraisals, divorce, mediation, beating and theft cases, documents related to inheritance lawsuits, property sales and guardianship occupy more space. The study of 56th Sharia registry consists of the introduction and text sections. In the introduction, the documents are classified according to their subjects and information is given about the types of the documents. In the text section, the transcripts of the documents have been translated and Hegira dates have been converted into Gregorian dates.