Behavioral dynamics in Turkish housing market: The role of inflationa
Türkiye'de konut piyasası dinamiklerine davranışsal bir yaklaşım: Enflasyonun rolü
- Tez No: 575689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu akademik çalışma, parasal illüzyona maruz kalan birey davranışlarının Türk konut piyasası fiyatları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bireyler, konut almak veya kiralamak gibi iki seçeneklerden birisine karar verdiklerinde, aylık konut taksidi ödemesi ile kira ödemesini karşılaştırırlar. Böyle bir durumda, rasyonel bireyler reel faiz haddi, parasal illüzyona maruz kalan bireyler ise nominal faiz haddine göre karar vermektedir. Bu nedenle, potansiyel bir enflasyon şoku bu bireyleri, reel ve nominal faiz hadlerinin beraber hareket edeceği düşüncesine sevk ederek, konut alım maliyetini görünürde arttırmaktadır. Böylece, bu bireyler konut talebini düşürmekte ve dolayısıyla göreli konut fiyatlarının gerilemesine neden olmaktadır. Ampirik bulgular, parasal illüzyon ölçüsünün teori ile uyumlu bir şekilde enflasyon tarafından önemli ölçüde açıklandığını göstermekte, sağlamlık testleri de bunları teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the behavioral effects of money illusioned individuals on the Turkish housing market. When individuals make a decision between buying or renting a house, they compare the monthly burden of buying a house and the rent payment. Although rational individuals make a decision based on real interest rates, the money illusioned agents use real and nominal interest rates interchangeably. Therefore, a potential inflation shock makes them think of real and nominal rates moving together. By amplifying the magnitude of nominal rates, this shock will seemingly increase the cost of buying housing and agents, in turn, decline the housing demand. An empirical investigation shows that a proxy for money illusion is largely explained by inflation itself and proves the existence of money illusioned behaviors in the housing market. Further robustness checks and analysis for market frictions also empower the results.