Konut yatırımlarının tobin Q teorisi çerçevesinde incelenmesi: abd örneği
Tobin's Q and residential investment decisions: empirical evidence from the U.S. housing market
  1. Tez No: 955151
  2. Yazar: FİKRET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Konut sektörü, bireysel yatırımlar ve ulusal ekonomik perspektifler açısından önde gelen ekonomik sektörlerden biri olmuştur. Konut sektörünün önemi, mortgage krizinin konut sektöründeki dalgalanmalarla yüksek oranda ilişkili olması ve hane halklarının konuta yatırım yapmasının dikkat çekmesidir. Bu bağlamda, çeşitli finansal ve ekonomik çerçeveler önerilmiştir ve Tobin'in q teorisi literatürde en çok öne çıkan teorilerden biridir. Çalışmada zaman serisi yöntemleri kullanılarak ABD'de konut kredisi faiz oranları, Yapı Ruhsatı Verilen Yeni Konut Sayısının ve Tamamlanan Satılık Yeni Konut Sayısının Tobin-Q üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Yapı ruhsatı verilen yeni konutlar yalnızca özel mülkiyete ait konut birimlerini (Müstakil evler, apartman daireleri, prefabrik konutlar dahil) kapsamakta olup kamu taşınmazları dahil değildir. Tamamlanan Satılık Yeni Konutlar ise inşaat aşamasına göre satışa sunulan yeni konutlardan tamamlanmış olanlarıdır. Çalışmada 2009:01 ile 2023:12 tarihleri arasındaki aylık veriler kullanılmıştır. Ampirik kanıt sağlamak için yapısal kırılmaları dikkate almaya izin veren Perron birim kök testleri, Sıradan En Küçük Kare (OLS), Etki-Tepki fonksiyonu analizi ve Varyans Ayrıştırma analizi yapılmıştır. Birim kök testi sonucuna göre, ele alınan değişkenler düzeyde durağandır; bu nedenle, değişkenlerin stokastik özelliklerine ilişkin ekonometrik analiz gerçekleştirilmiştir. OLS bulgusu, tüm bağımsız değişkenlerin Tobin Q'yu pozitif yönde etkilediğini ve Tamamlanan Satılık Yeni Konut Sayısının katsayısının diğer bağımlı değişkenlerden daha belirgin olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, etki-tepki fonksiyonu analizi de OLS analizinin sonucuna dayalı olarak destekleyici kanıtlar sunmaktadır. Ayrıca, varyans ayrıştırma analizine göre, ilk üç dönem için Tobin Q'da meydana gelen dinamik dalgalanmalar öncelikle Tobin Q ile ilişkiliyken, dönem sonuna doğru Tobin Q'daki dalgalanmaları açıklamada mülk sahibi tarafından kullanılan konut sayısının rolü artmıştır. Elde edilen kanıtlar, Tobin Q'nun konut yatırımına çok duyarlı olduğunu ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
The housing sector has long been one of the most significant components of both individual investment strategies and national economic dynamics. Its importance is particularly evident in the context of the mortgage crisis, where fluctuations in housing markets were strongly intertwined with broader financial instability. Furthermore, the prominence of housing as an asset class in household portfolios continues to attract scholarly and policy attention. In this regard, various financial and economic frameworks have been proposed to explain investment behavior in real estate markets, among which Tobin's q theory stands out as one of the most influential. This study empirically investigates the impact of mortgage interest rates, the number of New Privately-Owned Housing Units Authorized in Permit-Issuing Places, and the number of New Houses for Sale by Stage of Construction on Tobin's q in the United States using time series econometric methods. The permit-based housing data cover only privately-owned housing units (including single-family homes, apartments, and manufactured housing), explicitly excluding publicly-owned properties. The completed new homes data reflect units that have reached the final stage of construction and are officially listed for sale. The analysis uses monthly data from 2009:01 to 2023:12. To account for potential structural breaks and non-stationarity, Perron unit root tests were applied. Subsequently, Ordinary Least Squares (OLS), Impulse Response Functions (IRFs), and Variance Decomposition analyses were employed to capture the dynamic interactions between the variables. Unit root test results indicate that all variables are stationary at levels, justifying the use of standard time series regression techniques. The OLS estimation reveals that all independent variables positively influence Tobin's q, with the coefficient of completed new home sales being the most statistically significant. This finding is further reinforced by the results of the impulse response analysis. According to the variance decomposition, while initial fluctuations in Tobin's q are largely explained by its own dynamics in the early periods, the explanatory power of completed housing units gradually increases toward the end of the forecast horizon. Overall, the findings suggest that Tobin's q is highly sensitive to developments in the housing market, particularly in terms of new housing supply conditions. These results underscore the pivotal role of real estate in shaping investment expectations and economic cycles.