The production of BCF yarn and machine carpet from recycled polypropylene pellets
  1. Tez No: 575750
  2. Yazar: ŞEBNEM SÖZCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polipropilen (PP), düşük yoğunluk, düşük termal iletkenlik, çok düşük nem emilimi, iyi aşınma dayanımı, güç kirlenme ve yün benzeri tutum özellikleriyle bilinen poliolefin sınıfı bir liftir. PP lifinin en yaygın kullanım alanı, makine halılarında ilmek ipliği olarak kullanmak üzere BCF (Bulk Continuous Filament (Hacimli Sürekli Filament)) iplik üretimidir. Çeşitli avantajlarına karşın PP ham maddesi yurt dışından ithal edilmektedir. Halı dokumasında hav ipliği olarak kullanılan PP iplik bobinleri tezgâh üzerinden belirli metrajda iplik bırakılarak telefe ayrılarak, BCF halı ipliği üretim esnasında ortaya çıkan telefler ile birlikte toplanmaktadır. Ayrıştırılan telefler geri dönüşüm işlemlerine tabi olarak farklı sektörlerde kullanılarak yeniden değerlendirilmektedir. Bu çalışma ile ana hedefimiz ticari olarak ithal edilen PP ham maddesinden elde edilen PP iplik teleflerini yeniden değerlendirmek, ekonomik kaybın önüne geçmek, üretim sürecinin çevresel etkilerini azaltmaktır. Tez çalışması ile halı sektöründe teleflerin yeniden kullanımı ortaya çıkmış ve telef PP iplikler üzerine mekanik geri dönüşüm işlemi uygulanarak geri dönüşüm katkı maddesi içeren PP iplik üretimleri gerçekleştirilmiştir. İplik üretimleri, düze şekli (ipliğin kesit alanı) ve filament sayısı değiştirilerek yapılmış; böylece geri dönüşüm katkı maddesi oranlarının yanında, makine parametrelerinin de etkili olup olmadığı gözlenmiştir. Geri dönüştürülmüş polipropilen teleflerinden elde edilen ipliklere mekanik iplik testleri yapılarak, standart polipropilen iplik özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda, geri dönüştürülmüş PP ipliklerin halı üzerindeki etkisini de gözlemlemek için halı üretimleri yapılarak, standart polipropilen halı test değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polypropylene (PP) is a polyolefin class fiber known as its low density, low thermal conductivity, very low moisture absorption, good abrasion resistance, power contamination and wool-like properties. The most common use of Polypropylene fiber is production of BCF (Bulk Continuous Filament) yarns for use as loop yarn in machine carpets. Despite its various advantages, PP raw material is imported from abroad. PP yarn coils used as pile yarn in carpet weaving are separated from waste by leaving a certain amount of yarn on loom and BCF carpet yarn is collected together with wastes produced during production. Decomposed wastes are recycled using different sectors subject to recycling operations. Our main aim with this study is to re-evaluate PP yarn wastes obtained from commercially imported PP raw materials, to prevent economic loss and to reduce environmental impacts of production process. With the thesis, reuse of wastes in carpet sector has emerged and mechanical recycling process is applied on waste PP yarns and PP yarns containing recycling additive have been produced. Yarn production was made by changing spin shape (cross-sectional area of yarn) and number of filaments; thus, it was observed whether machine parameters were effective alongside recycling additive ratios. Yarns obtained from recycled polypropylene waste were subjected to mechanical yarn tests and compared with standard polypropylene yarn properties. At the end of study, carpet production was made in order to observe the effect of recycled PP yarns on carpet and compared with standard polypropylene carpet test values.