Polipropilen BCF ipliği üretimi, işlem parametrelerinin iplik özelliklerine etkileri ve ipliğin halı davranışları üzerindeki etkileri
Polypropylene BCF (blulked continuous filament) yarn production, the effects of proses parameters on yarn properties and the influence of BCF yarn on the behaviour of carpets
  1. Tez No: 98415
  2. Yazar: MEVLÜT TAŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
POLIPROPİLEN BCF EPLIGI ÜRETİMİ, İŞLEM PARAMETRELERİNİN İPLİK ÖZELLİKLERİNE VE İPLİĞİN HALI DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖZET Polipropilen polimerinin kullanımı, dünyada diğer sentetik polimerlere göre günden güne artmaktadır. Artan hayat standartlarına bağlı olarak dünya halı tüketimi sürekli olarak artmaktadır. Alışılagelmiş mekanların yerini büyük yerleşim sitelerine bırakmasıyla, halı tüketimi özellikle duvardan duvara halılar üzerinde yoğunlaşmıştır. Parça halılarda olduğu gibi duvardan duvara halılara olan talep, diğerlerine göre daha ekonomik olması sebebiyle polipropilen BCF (Bulked Continuous Filament) iplikleri ile karşılanmaktadır. Bu çalışmada, polipropilen polimerinin yapısı, polimerizasyonu ve özelliklerini açıklandıktan sonra, polipropilen BCF üretim teknikleri tanıtılmıştır. Halı ipliğinde yaygın olarak kullanılan tek kademeli BCF iplik üretim tekniği işlem adımlan tek tek ele alınarak anlatılmıştır. BCF üretim parametreleri tam olarak deneysel çalışmada elde edilen sonuçlar ile tartışılmış ve bunlar önem sırasına göre sıralanmıştır. Polipropilenin diğer sentetik filamentlere göre bir çok avantajları yanında, özellikle halı ipliği olarak kullanımında bir dezavantajı vardır. Bu dezavantajı, özellikle halı kullanımında ortaya çıkan rezilyans özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, polipropilen BCF ipliklerinin halıda davranışını yansıtan bu rezilyans özelliği de detaylı olarak incelenmiştir. Sonuçta halıda kullanılabilecek olan puntasız, puntalı, bükümlü ve bükümlü-fikseli ipliklerden en mükemmel davranışı bükümlü-fikseli ipliğin sergilediği ortaya konulmuştur. Büküm alan iplik fikse almadan kullanılırsa polipropilen BCF ipliğinin rezilyans özelliği bakımından olumsuz sonuçlar vereceği grafikler ile ortaya konulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
POLYPROPYLENE BCF (BULKED CONTINUOUS FILAMENT) YARN PRODUCTION, THE EFFECTS OF PROSES PARAMETERS ON YARN PROPERTIES AND THE INFLUENCE OF BCF YARN ON THE BEHAVIOUR OF CARPETS SUMMARY The use of polypropylene polymer is increasing day to day among the other polymers. Due to the increasing living standards, the world carpet demand is continuously increasing. The demand is especially concentrated on the wall-to-wall carpets since the housing is constructed more and on blocks of apartments rather than traditional singe isolated houses. This high demand for wall-to-wall carpets as well as the piece carpets is especially met by the polypropylene BCF (Bulked Continuous Filament) yarns due to favourable economics of this yarn in comparison with the traditional wool or its better substitute, polyamide. Having studied the structure of polypropylene polymer, its polymerisation and its properties, polypropylene BCF production techniques have been explained. The individual stages of single step BCF production technique, the most widely used BCF production technique, have been discussed in detail. The BCF production parameters (production speed, the texturing air temperature, the amount and type of masterbatch (dye material additives) added, etc.) have been experimentally investigated and their results have been discussed. With a lot of advantages in comparison with the other synthetic filaments, polypropylene has a very important disadvantage. This disadvantage is that the polypropylene yarn has a resilience problem. The resilience which is the most important property that shows the behaviour of polypropylene BCF yarns on carpets, has been analysed in detail. One of theprevious research works on this subject has been carried out at Gent University of Belgium by Kiekens et al. The results of that work have been discussed and compared with the obtained result. As a result of the investigations, an alternative resilience measuring technique has been suggested. The investigation has revealed that if the BCF yarn is not going to be heat set after twisting, the twisting alone is creating an adverse effect as far as the resilience is concerned. Therefore, it is advised not to twist. The intermingling should be considered as enough. XI